Sağlık

Erkekler için doğum kontrol hapı geliyor

Erkekler için doğum kontrol hapı geliyor

Cilt altı doğum kontrol implantı erkekler içinde çıkıyor. Londra ve Manchester'da gönüllüler üzerinde denenmeye başlanan implant, cilt altına yerleştiriliyor.

Bilim adamları, implantın kadınlık hormonu progesteron içerdiğini belirterek, erkeğin sperm üretiminin uygulamadan sonra büyük ölçüde azaldığını saptadılar.

İmplantın yaratabileceği kadınsı etkileri önlemek için de, üç ayda bir testosteron iğnesi yapılacağı açıklandı. İmplantın çıkartılmasından 6 ay sonra sperm üretiminin normale döneceği belirtildi.

Royal Free Hastanesi bilim adamlarından Dr. Pierre-Marc Bouloux, konuyla ilgili açıklamasında, erkeği bu yöntemle belli bir süre kısırlaştırmayı umduklarını söyledi.

Şimdi yöntemin güvenliği ve verimliliğini test etmekte olduklarını belirten Bouloux, testlerin başarılı olması halinde, lisans aşamasından önce, daha geniş çaplı denemeler yapmayı düşündüklerini bildirdi.
Yayın tarihi: 20.02.2004
856
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.