Sağlık

Erkekler de orgazm olamıyor!

Erkekler de orgazm olamıyor!

Orgazm olamamak sadece kadınların yaşadığı bir problem değil. Kimi zaman erkekler de yataktan tatminsiz kalkabiliyor.

Anorgazmi; erkeğin yaşı göz önünde bulundurulduğunda odağı, yoğunluğu ve süresi yeterli olarak değerlendirilen, olağan bir cinsel etkinliğin uyarılma evresinde, sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde orgazmın gecikmesi ya da olmaması olarak tanımlanmaktadır.

Orgazm olamamanın sebepleri

Bu sıkıntının en sık görülen nedeni erkeklerin "bütün gece sürdürme" mitiyle tüm kadınlara yetebilecekleri düşüncesidir. Dolayısıyla uzmanlara göre bu bozukluğun nedeni nadiren fizikseldir.

Orgazm bozukluğunda daha çok travmatik cinsel yaşantılar, katı dinsel inançlar, düşmanlık duyguları, aşırı kontrol ve güven eksikliğidir.

Bazı ilaçlar da etkili

Prostata yönelik ameliyatlar, Parkinson hastalığı ve bazı ilaçlar (antihipertansifler, antidepresanlar, fenotiyazinler gibi)da anorgazmiye yol açabilir.

Aşırı alkol alımı ya da kan şekerinin yüksekliği (hiperglisemi) ise geçici olarak geç boşalmaya yol açabilir.

Devam eden bir ilişkide daha önceden olmadığı halde boşalmanın olmaması kişiler arası sorunlara işaret edebilir. Erkeğin planlanan bir gebelik konusunda tereddütlü olduğu durumlarda, cinsel eşine duyduğu çekimi yitirdiğinde de ortaya çıkabilir. Bazı yanlış inançlar da anorgazmide etkili olabilmektedir.
Yayın tarihi: 21.05.2006
839
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.