Sağlık

Erkek kısırlığı artıyor

Erkek kısırlığı artıyor

Kısırlık merkezlerine başvuran hastaların yarısında erkek sperm kalitesinin düşüklüğünden kaynaklanan kısırlık vakaları görülüyor. Sperm kalitesinin geçmiş yıllara oranla düştüğünü belirten Dr. Hakan Özörnek, bunda sigara ve alkol kullanımının en büyük rolü oynadığını söyledi.

Erkek kısırlığındaki artışın en önemli nedeninin yıllar içinde sperm kalitesinde dünya çapında düşüşler yaşanması olduğunu belirten Euro Fertil Üreme Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, ''50 yıl önce yapılan sperm tahlillerinin sonuçlarına bakıldığında normal sperm sayı ve hareketliliğinin günümüzden daha yüksek olduğu görülüyor'' dedi.

STRES ÇOK ÖNEMLİ

Günümüzde sprem kalitesini bozan en önemli faktörlerin başında ''stres''in geldiğini vurgulayan Dr. Özörnek, ''Uyuşturucu, doping kullanımı, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, erkek kısırlığının oluşmasına neden oluyor. Zararlı gazlar, radyasyon, ozon tabakasındaki incelme, elektromanyetik alanlar gibi çevresel faktörler de etkili. Yemek tarzımız hatta giyim şeklimizdeki değişiklikler, aşırı egzersiz de üzerinde durulması gereken konular'' dedi.

YARDIMLA ÜREME

Yardımla üreme teknikleriyle erkek kısırlığında başarılı sonuçlar alınabildiğini belirten Dr. Özörnek, ''Eskiden tedavi imkanı olarak sadece aşılama vardı. Önce tüp bebek ve sonra da mikroenjeksiyon yönteminin geliştirilmesi sayesinde hastaların çok büyük kısmının sorununu çözüyoruz'' dedi. Daha önceleri menisinde hiç sperm bulunmayan ve 'senin çocuğun' olmaz denilerek gönderilen hastaların bile çocuk sahibi olabildiğini söyleyen Dr. Özörnek, ''Testislerinden parça alarak ve bu parçadaki sperm hücresiyle eşinin yumurtasını dölleyerek yardım edebiliyoruz'' dedi.


Kısırlık yapan riskli meslekler

Seramik, cam, demir-çelik endüstrisi çalışanları

Şoförler

Kaynakçılar

Tellaklar

Fırında çalışanları

Kimya endüstrisinde çalışanlar

Telekominikasyon sistemleriyle çalışanlar

Tarım işçileri
Yayın tarihi: 05.07.2002
873
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.