Sağlık

Erkek hastalar aşırı mızmız

Erkek hastalar aşırı mızmız

Erkek hastaların hasta iken çekilmez oldukları belirtiliyor. Uzmanlara göre, kronik hastalıklara yakalanan erkek hastalar içine düştükleri fiziksel yetersizliği kabullenemiyor ve aşırı "mızmız" oluyor.

Uzman Dr. Mustafa Güveli, kronik hastalıklara karşı özellikle erkekleri uyardı. Güveli, şeker hastalığı, felç, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların bedensel olarak insanları zorladığı gibi psikolojik olarak da yıpranmaya neden olduğunu bildirdi.

Güveli, bu tür hastalıkların ortaya çıkardıkları fizik yetersizlikler nedeniyle insanların başkalarına muhtaç duruma düştüğünü anımsattı. "Bu yüzden de bakım hastaları olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar" diyen Güveli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kişinin temel güven duygusunu zorlayan böyle bir duruma kadın hastalar daha kolay uyum sağlayabiliyor. Erkek hastalar ise yaşadıkları yetersizlik duygusunu kabullenmekte ileri derecede zorlanıyor. Erkek hastalar bu zorlanmayı dışarıya yansırken de aşırı mızmız insanlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Sinirli davranışları zaman zaman sözel ve fiziksel agresyonları olabiliyor. Kadınlar ise ta doğuşlarından itibaren fizik ve fizyolojik özellikleri ayrıca psikolojik yapıları nedeniyle bakıma muhtaç olmayı daha kolay kabullenebilmektedirler. Bunun nedeni kadın ve erkeğe gerek toplum, gerek fizik özelliklerinin ve psikolojik yapılarını yüklemiş olduğu roldür. Erkeklerin doğasında güçlülük ve etrafına hükmetmek dürtüsü kadınlarda ise sahiplenilmek ve korunmak dürtüsü daha ön plandadır.

Dolayısıyla erkeklerin kronik hastalıklarda fizik yetersizliklerini kabullenmekte zorlandıkları bu nedenle daha huysuz ve çekilmez oldukları da doğrudur. Bu nedenle erkekler aman dikkat; kronik hastalıklardan korunmaya bakın.

Tabi elinizden gelenlere karşı."
Yayın tarihi: 06.02.2002
750
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.