Sağlık

Ereksiyon olamıyorum!

Ereksiyon olamıyorum!

Tedavi edilmeyen ereksiyon bozuklukları yaşamın kalitesini de olumsuz olarak etkiler.

Empotans, kısaca cinsel temas esnasında erkek cinsel organının yeterince sertleşmemesidir. Genellikle hayatın 2. yarısında, 40-70 yaşlar arasında ortaya çıkar ve bu yaşlardaki erkeklerin yaklaşık yüzde 50'sinde görülen, üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir rahatsızlıktır.

Tedavi edilmeyen ereksiyon bozuklukları yaşamın kalitesini de olumsuz olarak etkiler. Bundan dolayı ereksiyon problemi olan kişinin önce doktoruna güvenerek durumunu bütün açıklığı ile anlatması teşhis ve tedavi için atılacak ilk adımdır. Bu konuda doktorunuz derdinizi anlatabileceğiniz en önemli kişidir; zira sorununuzun nedenini o bulacak ve tedavi yöntemini de o önerecektir.

Nedenleri

Ereksiyon bozuklukları yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gibi bu bozukluğun arkasında kişinin fark etmediği, gizli kalmış başka ciddi bir rahatsızlık olabileceği için daha da fazla önem taşır. Örneğin dolaşım bozuklukları, şeker hastalığı, ruhsal rahatsızlıklar gibi, kazalar ve operasyonlar da ereksiyon bozukluklarına neden olabilirler. Aşırı dozda sigara ve alkol ereksiyonu olumsuz etkiler.

Doktorunuz ereksiyon bozukluğunun nedenini tespit ettikten sonra size muhtelif tedavi yöntemleri önerecektir. Esas neden organik veya ruhsal bir rahatsızlık ise önce ona yönelik tedavi hemen başlanır. Tıbbi tedavinin yanında günlük alışkanlıklarınızdan ereksiyonu negatif etkileyen alışkanlıkların terk edilmesi gerekir.

Rastlanma oranı

Ereksiyon bozuklukları 40-70 yaşlar arasında sık rastlanan bir durumdur, ama günlük yaşantımızdaki stresler ve genel olumsuzluklar nedeniyle bu problemi yaşayan insan sadece siz değilsiniz. USA'da:

40 yaş grubu erkeklerin yüzde 39'u
50 yaş grubu erkeklerin yüzde 48'i
60 yaş grubu erkeklerin yüzde 57'si
70 yaş grubu erkeklerin yüzde 67'si
olmak üzere dünyada yaklaşık 100 milyon insanın ereksiyon problemi vardır.

Erkek cinsel organının anatomik yapısı ve sinir sistemi ile ilişkisi bir bütün olarak düşünülürse Empotans olayını izah etmek çok daha basitleşmektedir. Demek ki sertleşmenin olmaması ya organın direkt kendisiyle ilgili olacak ya da organ dışında bedensel veya ruhsal rahatsızlıklar, yaşam tarzı empotansa neden olacaktır.

Diğer hastalıklara bağlı nedenler:

- Yüksek tansiyon
- Yağ metabolizmasındaki bozukluklar
- Kronik böbrek rahatsızlıkları
- Karaciğer yetmezliği
- Multipl Skleroz
- Alzheimer
- Kronik solunum yetmezliği
- Hormonal bozukluklar
- Depresyon ve ruhsal rahatsızlıklar

Diğer nedenler:

- Sigara , kan dolaşımını olumsuz etkiler
- Alkol, kokain, eroin gibi maddeler.
- Stres, sürekli mesleki baskı ve olumsuzluklar.
- Bazı ilaçlar
- Bazı kaza ve operasyonlar da ereksiyon bozuklukları için riziko faktörüdür.

Dr. Cenk Kiper
www.mutluinsan.com
Yayın tarihi: 22.10.2005
4234
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.