Sağlık

Düşük testosteron ömrü kısaltıyor

Düşük testosteron ömrü kısaltıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, testesteron seviyesi düşük, 40 yaş üzeri erkeklerde, kalp krizi riskinin yüksek olduğu açıklandı.

Cambridge Üniversitesi'nden profesör Dr. Kay-Tee Khaw, testosteron seviyesindeki düşüşün, kolesterol veya tansiyonla aynı etkiye sahip olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Ancak testosteron düzeyi düşük erkekler için, testosteron desteği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var."

Yaşları 40 ile 79 arasında olan 11,600 kişinin katıldığı bu çalışmanın, düşük testosteronun sağlığı olumsuz etkilediğinin kanıtlandığı pek çok çalışmaya dayanarak yapıldığı belirtiliyor.

Khaw ekliyor: "Daha önce elde edilen verilerin genel olarak doğruluğunu test etmek amacıyla bu çalışmayı başlattık. Testosteron ölçümü oldukça pahalı ve zor bir testtir."

Mayo Clinic'ten profesör Dr. Victor Montori belirtiyor: "Buradaki en büyük soru, testosteronun tek başına bir risk faktörü mü, yoksa diğer risk faktörlerinin bir belirtisi mi olduğudur."

Montori ekliyor: "Yapılan çalışmalarda, testosteronu normal seviyesine getirmenin, sonuçların değişmesini sağlamadığı ortaya konmuştur. Kanda, testosteron dışında hipertansiyon ve diyabet gibi risk faktörleriyle bağlantılı başka hormonlar da bulunmaktadır."

1990'lı yılların başında, östrojen ve progesteron hormonlarının takviyesiyle, yaşlı kadınlarda felç ve kalp krizi riskinin azaldığı belirtiliyordu. Ancak 2002 yılında yapılan büyük çaplı bir araştırmada, hormon tedavisinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak yerine, felç, kanın pıhtılaşması, ve meme kanseri riskini artırdığı ortaya kondu.

Khaw, bu verilere dayanarak, testesteron seviyesiyle ilgili yeterli düzeyde araştırma yapılmadan, erkeklerde testosteron tedavisinin önerilmesinin yanlış olacağını belirtiyor ve ekliyor: "Öncelikle testosteronun sağlığı ne yönde etkilediği, ve insülin ve yağ metabolizmaları, ve inflamasyonla olan bağlantıları ortaya konmalıdır."

Realage / Gülşah Balaban

Yayın tarihi: 24.12.2009
1489
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.