Sağlık

Doğum kontrolü erkeklerde!

Doğum kontrolü erkeklerde!

İngiliz bilim adamları, yüzde yüz sonuç veren ve hiçbir yan etkisi bulunmayan erkek doğum kontrol hapınıgeliştirmeyi başardıklarını, söz konusu ilacın 5 yıl içinde piyasada olacağını açıkladı.

Edinburgh Üniversitesi jinekologlarından Profesör David Baird başkanlığındaki bilimsel ekip tarafından geliştirilen erkek doğum kontrol hapına ilişkin denemeler, İngiltere, Çin, Güney Afrika ve Nijerya'daki erkekler üzerinde yapıldı. Her bir ülkede denek seçilen 30'ar erkeğin, ilacı kullandıkları süre boyunca hiç sperm üretmedikleri saptandı. Doktorlar, söz konusu ilacın kan dolaşımına verilen hormonlar sayesinde sperm üretimini durdurarak etki gösterdiğini belirttiler. Hollanda'da Organon adlı firma tarafından üretilmesi planlanan ilacın içeriğinde, kadın doğum kontrol haplarının da etkin maddesi olan "desogestrel" adı verilen sentetik steroid ile erkeklik hormonu testesteronu aynı anda barındırılıyor. Bilim adamları, ilaca testesteron eklenmesinin nedenini, doğum kontrol hapı kullanan erkeğin cinsel isteğinin, ilacın taşıdığı hormonlar yüzünden ölmemesini sağlamak şeklinde açıklıyor.

İlacın hiçbir yan etkisi bulunmadığına da dikkat çekilirken, kadın doğum kontrol haplarının en yaygın yan etkileri olan kilo aldırma, yüksek tansiyon, sivilcelerde çoğalma ve cinsel istekte azalma gibi etkiler bu ilaçta görülmedi. Bu arada, İngiltere'deki Glasgow ve Leicester üniversiteleri de aynı türde ilaçlar üzerinde çalıştıklarını açıkladılar. Glasgow Üniversitesi'nin üzerinde çalıştığı erkek doğum kontrol yöntemi bir yıllık aşılar halinde kullanılacak olan ve erkeğin spermine saldırarak gelişmesini engelleyen bir ilaca dayanıyor. Leicester Üniversitesi'nin çalışmaları ise, spermleri yok etmek yerine verilecek bir kimyasal maddeyle meniye sperm fışkırtan kası tembelleştirmeye dayanıyor.

Yayın tarihi: 11.09.2001
708
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.