Sağlık

Doğal diş macunu

Doğal diş macunu

Yrd. Doç.Dr. Tosun, çayda bulunan florürün, dis minesini kuvvetlendirdigini söyledi.

Ondokuzmayis Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Ilkay Tosun, çayda bulunan florürün, dis minesini kuvvetlendirdigini söyledi.

Tosun, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın, bazi kanser türlerinden kolesterole, kan basincindan, kalp hastaliklarına kadar birçok hastalığı iyilestirici özelliği olduğunu bildirdi.

Plak oluşumunu azaltıyor
Çayin bilinen faydalarının dışında diş sağlığı için de yararlı olduğunu belirten Tosun, "Çay doğal olarak florür içerdiği için, dis minesini kuvvetlendirir" dedi.

Bakterileri kontrol altında tutuyor
İçeriğindeki florür sayesinde çayın ayrıca ağızdaki bakterileri kontrol altında tuttuğunu da ifade eden Tosun, böylece diş yüzeyinde plak oluşumunun azalmasina yardımcı olduğunu kaydetti.

Florürün doğal yollardan alınması
Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah Ilker de dis sagligi için florürün son derece önemli olduguna dikkat çekti.

Dis macunlarina dis çürümelerini engellemeleri için florür takviye edildigini belirten Ilker, kemik ve dis yapısında bozukluk olan özellikle gelişme çağındaki çocuklara da florür tablet verildigini söyledi.

İlker, "Florürün dogal yollardan alınması son derece önemlidir. Çayda doğal olarak florür bulunmasi nedeniyle çayın diş macununun sağladığı etkileri sağladığını söyleyebiliriz" diye konuştu.

Şekerin dişin ara yüzeylerinde birikerek bakteri ürettiğini, bu bakterilerin de dişte çürümeyi hizlandırdığını bildiren İlker, "Çay sekersiz içilmeli. Bu açıdan özellikle şekersiz yeşil çay tüketimini öneriyoruz" dedi.

gercekgundem.com
Yayın tarihi: 08.02.2008
888
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.