Sağlık

Dişlerinize iyi bakın!

Dişlerinize iyi bakın!

Özellikle ramazan ayında gün boyu hiçbir şey tüketilmemesinin, ağızdaki bakterilerin üremesi için uygun bir ortam olduğu belirtildi.

Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Tülay Tacettinoğlu, diş fırçalamadan oruç tutan kişilerin sahurdan iftara kadar geçen uzun süre içinde yeme içme faaliyetinde bulunmamasının ağızdaki bakteriler için daha kolay üreme ortamı sağladığını belirtti.

İftar ve özellikle sahurda yemeklerden sonra dişler fırçalanmadığı zaman ağızda kalan kalıntılar nedeniyle bakterilerin daha kolay üreyebildiğini belirten Tacettinoğlu, şöyle konuştu:

"Ağızdaki yeme içme hareketleri ve tükürük salgısı, yemek sonrası ağızda kalan artık ve kalıntıların atılmasına yardımcı olur. Ancak, oruçlu iken yeme içme olmadığı için kalıntılar daha zor atılmaktadır.

Ayrıca, oruçlu iken tükürük salgısı da en az seviyede olmaktadır. Yeme içme hareketlerinin olmaması ve tükürük salgısının yeterli seviyede gerçekleşmemesi bakterilerin de kolayca üremesine zemin hazırlamaktadır. Böylece kolayca üreyen bakteriler, ağızda asitlenmeye yol açmakta, asitler diş çürüklerine neden olmakta veya çürükleri hızlandırmaktadır."

Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamanın her yaşta ve her dönemde düzenli olarak yapılması gerektiğini belirten Tacettinoğlu, ramazan ayında oruç tutan insanların diş fırçalamasının daha fazla önem taşıdığını hatırlattı.

Ramazan ayında özellikle sahurdan sonra dişlerin fırçalanmasının ağız ve diş sağlığı açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Tacettinoğlu, fırçalamadan sonra tuzlu su ile gargara yapılmasının bakterilerin üremesini engelleyeceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 07.10.2006
1075
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.