Sağlık

Cinsel yaşantınız ruhsal yapınızı etkiliyor

Cinsel yaşantınız ruhsal yapınızı etkiliyor

Testosteronun insan davranışı üzerindeki etkisi kesin olarak saptandı. Erkeklik hormonu testosteron azaldığında erkekler üzgün, bezgin ve mızmız oluyorlar...

Araştırmacılar, evcil ve yaban koyunlar, geyikler, ren geyikleri ve Hindistan filleri üzerinde gözlem yaparak testosteronu azalan erkeklerin mızmızlaştığını saptadılar.

İngiliz New Scientist dergisinde yer alan makaleye göre, bilim adamları mevsim değişikliklerinde hayvanların erkeklik hormonlarının düştüğünü, bunun da hayvanların huy değiştirmelerine yol açtığını belirlediler: Tarzan gibi şişine şişine avazı çıktığınca bağıran erkekler, hormon seviyesi aniden düştüğünde süt dökmüş kediye dönüyorlar, içlerine kapanıyorlar, sessizleşiyorlar...

Uzmanlar, aynı tespitin insan türünün erkeği için de geçerli olduğunu düşünüyorlar. Edinburgh'taki "Medical Research Council's Human Reproductive Sciences Unit" uzmanı Gerald Lincoln, ani testosteron düşüşünün erkek hayvanlarda yol açtığı bu "sendrom"un insanlarda da görüldüğünü düşündüren "bazı bulgular" olduğunu kaydetti. "Bulguların" henüz tatmin edici olmadığını kabul eden Lincoln, testosteronun insan davranışı üzerindeki etkisinin ise kesin olduğunu vurguladı.

Yaş farkı yok

Stresin, testosteron seviyesini düşürdüğünü kaydeden uzmanlar, bunun erkeklerin başına her yaşta gelebileceğini belirtiyor.

Gazete, kendilerini bitkin, mızmız ve alıngan hisseden, olur olmaz şeylere ağlayan erkeklere testosteronlarını ölçtürmelerini tavsiye etti.
Yayın tarihi: 17.12.2003
925
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.