Sağlık

Cinsel ilişki sıklığı ve sağlıklı yaşam

Cinsel ilişki sıklığı ve sağlıklı yaşam

Birçok çift tarafından gerçekleşmesi gereken ideal sevişme sıklığı merak konusu. Ancak uzmanlar, sevişme sıklığının sağlıklı bir cinsel yaşam için kriter olmayacağı görüşünde birleşiyor.

İnsanın cinsel yaşamını etkileyen pek çok faktör olduğu düşünülürse, ideal bir sevişme sıklığından bahsetmek pek de doğru olmaz.

Uzmanlar, her kadın ve her erkeğin cinselliğe duyduğu ilginin farklı olduğu gibi cinsel etkinlik gereksiniminin de farklı olacağını belirtiyor.

Çoğu kişi, ne kendi ne de cinsel eşinin cinsel isteğini düşünmeden gerekli olduğuna inandığı bir sıklıkta cinsel ilişki kurmaya mecbur olduğunu varsayıp, cinsel yaşamının doyumsuz olduğunu kabul eder.

Oysa kişinin gerekli bulduğu cinsel ilişki sıklığı, günde birkaç kere olabileceği gibi daha farklı sayılarda da olabilir. Kişinin farklı dönemlerde farklı yoğunlukta cinsel istek duymabsı da oldukça normal sayılır. Bu istek yaşamda karşılaşılan sorunlara, strese, yaşananlara göre değişebilir. Çiftlerin bunu kabul etmeleri ve kafalarında mutlaka bir rakam belirlememeleri gerekir.
Yayın tarihi: 26.02.2003
1410
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.