Sağlık

'Chlamydia' erkekte de kısırlık nedeni

'Chlamydia' erkekte de kısırlık nedeni

Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri olan 'chlamydia' sadece kadınlarda değil erkeklerde de kısırlığa yol açabiliyor.

Amerikan Üreme Tıbbı konferansında sunulan, İspanyol bilimadamlarının araştırmasına göre, 'chlamydia' enfeksiyonu, erkeklerde spermde tahribat yaratabiliyor.

La Coruna'daki Canalejo Üniversite Hastanesi'nden bir ekip, 'chlamydia' bulaşmış çocuğu olmayan erkekler üzerinde, yeni bir mikroskopik analiz tekniği kullanarak yaptığı araştırmada, bu erkeklerin spermlerindeki tahribat seviyesinin veya DNA parçalanmasının diğer erkeklere göre üç kat fazla olduğunu saptadı.

BBC'nin internet sitesindeki habere göre, araştırma sonucunda, bu erkeklerde sperm hareketliliğinin yavaş ve şekil bozukluğunun fazla olduğu da belirlendi.

Bilimadamları, araştırmaya katılan 143 erkekten 95'ini antibiyotikle tedavi etti ve 4 ay sonra, spermdeki DNA tahribatının yüzde 36 oranında giderildiğini gördü.

İngiltere'de son yıllarda 'chlamydia' kapanların sayısının arttığı, 18-25 yaş arası her 10 kişiden birinde bu bakterinin görüldüğü bildiriliyor.

Doktorlar, bakterinin hızla yayıldığını belirterek, gerek kadın gerekse erkeklerin gerekli kontrolleri yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Enfeksiyon fazla belirtisi olmadığı için teşhis edilemeyebiliyor ve zamanında tedavi edilmemesi halinde de kısırlığa yolaçıyor.
Yayın tarihi: 17.06.2009
1038
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.