Sağlık

Boğazınız ağrıdığında hemen antibiyotik almayın!

Boğazınız ağrıdığında hemen antibiyotik almayın!

Biyologlar Birliği'ne göre, reçetelere antibiyotik yazılması denetlenmeli.

Biyologlar Birliği, gereksiz antibiyotik kullanımı nedeniyle dirençli bakterilerin ürediğini, yoğun bakım ünitelerindeki ölümlerin nedenlerinden birinin bu olduğunu açıkladı; "Antibiyotikler bakterilere etki eder,virüs gibi farklı mikroplara etkisizdir" diye uyardı.

Biyologlar Birliği Derneği hem doktorlar tarafından verilen reçetelerle hem de eş dost tavsiyesiyle yaygınlaşan gereksiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının zarar verdiğini duyurdu.

Dernek yaygın antibiyotik kullanımı nedeniyle üreyen antibiyotiğe dirençli bakterilerin, özellikle hastanelerde sağlığı tehdit ettiğini vurguladı. Biyologlar Birliği'ne göre, reçetelere antibiyotik yazılması denetlenmeli.

"Avrupa ülkeleri ve ABD'de, kontrolsüz antibiyotik kullanımını önlemek için ciddi tedbirler alınmıştır.Bu ülkelerde doktorlar her boğazı ağrıyana geniş spektrumlu bir antibiyotik yazıp göndermemekte, antibiyotikler son çare kullanılmaktadır. Hastalar da eş,dost tavsiyesiyle antibiyotik alamamaktadır."

Dernek kontrolsüz antibiyotik kullanımının nasıl gerçekleştiğini şöyle açıklıyor:

Gerekmediği halde antibiyotik kullanımı:

Antibiyotikler bakterilere etki eder,virüs gibi farklı mikroplara etkisizdir.

Uygun olmayan antibiyotik:

Tedavide o bakteri için uygun antibiyotiğin kullanılmaması.

Yanlış doz ve süre:

Seçilen doğru antibiyotiğin, uygulanması gereken doz ve sürede kullanılmaması.

Geniş etkili antibiyotik:

Bakteri için etkili dar spektrumlu antibiyotik yerine "Hemen tedavi etkisini göstersin" kaygısıyla daha geniş spektrumlu ve daha pahalı olan antibiyotiğin kullanılması.

BİA Haber Merkezi
www.bianet.org

Yayın tarihi: 01.07.2009
838
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.