Sağlık

Bitkisel ilaçlara dikkat!

Bitkisel ilaçlara dikkat!

Bitkisel ilaçların bazıları ameliyattan birkaç gün önce alındığında ölüm tehlikesi yaratabiliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Leyla İyilikçi, son zamanlarda bitkisel ilaçlarla tedaviye ilginin giderek arttığını, bitkilerin dünyanın pek çok ülkesinde geleneksel olarak halk ilacı, gıda desteği ve bitkisel ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanıldığını anlattı.

Kişilerin özellikle bu ürünlerin doğal oldukları için "güvenli ve zararsız" olduklarına inandığını, Türkiye'nin de herbal tedavi açısından metaryali oldukça zengin bir ülke olduğunu belirten İyilikçi, bu ürünlerin bilinçsiz şekilde kullanılması durumunda, özellikle de ameliyat sürecinde kişinin ciddi risklerle karşı karşıya kalabildiklerini kaydetti.

Ölüme davetiye

Ameliyat öncesinde hastaların bu tür ürünleri alıp almadığının doktorlar tarafından sorgulanması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. İyilikçi, sorgulama yapılmadığı için bazı ülkelerde ölümlerin yaşandığını ifade etti.

Bu tür ürünlerin ameliyattan birkaç gün önce kesilmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. İyilikçi, "Sarımsak gibi kimi herbal ürünler kan basıncını düşürdüğü için ameliyat esnasında ve sonrasında olumsuz etkilerle karşılaşılabilir. Ameliyat öncesinde kullanılan bu tür ürünlerin ölüm ve birçok ciddi komplikasyona yol açabileceği gözardı edilmemelidir" dedi.

İyilikçi, "Hastaların kullandıkları herbal ürünler sorgulanmamakta, anestezi uygulamalarında ve cerrahi işlem sırasında ortaya çıkan beklenmedik komplikasyonlar cerrahı zor durumda bırakabilmektedir. Anestezi uygulamalarından önce bu ilaçlar mutlaka sorgulanmalıdır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 25.12.2006
1467
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.