Sağlık

Benzin kokusu erkeklerde meme kanseri riskini arttırıyor

Benzin kokusu erkeklerde meme kanseri riskini arttırıyor

Toplumda sanılanın aksine, erkeklerde nadir de olsa meme kanseri vakalarına rastlanabiliyor. Bilim adamları her 100 meme kanseri olgusundan birinin erkeklerde görüldüğünü belirtiyorlar. Amerikan Endüstriyel Tıp Dergisi'nin son sayısı Danimarka'da yapılan ilginç bir araştırmaya yer vermiş.

Bu araştırmaya göre, benzin istasyonunda çalışan, otomobil tamirciliği yapan, benzin ya da dizel yakıtların koku ya da buharına maruz kalınan işyerlerinde en az üç ay çalışan erkeklerde meme kanseri görülme riski 2 kat artıyor. Kişi bu işlerde 40 yaşında çalışmaya başladıysa risk 4 katına çıkıyor. Ailesinde meme kanseri olan, yüksek miktarda radyasyona maruz kalan erkeklerde de bu hastalığın örülme ihtimali var.

Hidrokarbon yakıtlarının otomobillerden tüm çevreye fazlasıyla yayıldığını göz önüne aldığımızda, teknolojik olarak gelişen dünyamızda meme kanseri olgularının son 30 yılda neden 3 kat arttığını daha iyi anlayabiliyoruz.
Yayın tarihi: 11.09.2001
968
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.