Sağlık

Benler, kanserin habercisi mi?

Benler, kanserin habercisi mi?

Benler insan vücudu için gerekli. Vücutta artık hücreleri temizleyerek çöp kutusu görevi görüyor. Peki tehlike nerede başlıyor?..

Güncellenme tarihi:
Sayısı fazla ise riskli olabilir "Her ben kötü değildir, kötüye dönmez" diyen Doç. Dr. Mehmet Bekerecioğlu, "ama, benlerin sayısı fazla olan kişiler risk taşıyabilir" uyarısında bulundu. Yaşla doğru orantılı artabilir Vücuttaki her benin kötü olmadığını ve kansere dönüşmeyeceğini belirten Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Bekerecioğlu, insan vücudunda "ben" denilen çoğu zaman koyu renkli lezyonlar bulunabildiğini, benlerin sayısında yaşla birlikte artış yaşanabildiğini ve bir insanın yaşamı boyunca yaklaşık 100 adet beni bulunmasının normal olduğunu belirtti. Çöp kutusu görevi Benlerin insan vücudu için gerekli olduğuna ve vücutta artık hücreleri temizleyerek çöp kutusu görevi gördüğüne işaret eden Mehmet Bekerecioğlu, bazı benlerin ise ayrı tutulması gerektiğini ifade etti. Bekerecioğlu, "Her ben kötü değildir, kötüye dönmez (kanserleşmez). Benlerde karakter ve huy değişikliği varsa, takip edilmeli ve gerekirse çıkarılmalıdır" dedi. Bakımlı bir cilt için yol haritası...
Yayın tarihi: 12.12.2008
2371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.