Sağlık

Bel fıtığı iktidarsızlığa neden olur mu?

Bel fıtığı iktidarsızlığa neden olur mu?

Bel fıtığı öncelikle ilaç tedavisi ve yatak istirahatıyla, sonra enjeksiyonla tedavi edilmeye çalışılıyor. Hastanın yaşam kalitesi tüm bunlara rağmen düzelmiyorsa, o zaman devreye ameliyat giriyor.

Ama sanılanın aksine bir değil pek çok ameliyat yöntemi var. Bel fıtığı ameliyatlarıyla ilgili merak edilenleri ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu yanıtladı.

Bel fıtığı ameliyatlarında bası yapan disk çıkarıldığında bu diskin eksikliği omurgaya zarar vermiyor mu, vücuttaki sistemi, mekanizmayı bozmuyor mu?

Şu andaki tek problem de zaten bu. Disk çıkarıldığı zaman yüzde 5 ile yüzde 30 arasında, geç dönemde beş sene ve daha uzun vadede disk yüksekliği kayboluyor ve o bölgede stabilite bozukluğuna ve daha ileri dönemde o bölgede stabilite problemiyle birlikte başka bir kompleks problemlere neden olabiliyor. Şu anda yapılan tüm araştırmalar da çıkarılan diskin yerine aynı vazifeyi görebilecek olan bir yapı koymak ve hasar görmüş disklerin sağlıklı hale getirilmesi üzerine. Bu parçanın vücut tarafından kabullenilmesi için de kendi dokusundan oluşması gerekiyor. Bu nedenle de genetik araştırmalar yapılıyor.

Bu, her bel fıtığı ameliyatının ileride ikinci bir ameliyatı gerektireceğini mi işaret ediyor?

Hayır, genelde bel fıtığı ameliyatından sonra ikinci ameliyata gerek duyma oranı yüzde 5 ile yüzde 30 arasında değişiyor. Bu oranı yüzde 1-2 veren çalışma grupları bile var. Ama en fazla yüzde 30 seviyesinde aynı bölgede tekrar sorunun ortaya çıkma ihtimali doğuyor.

Bel fıtığı ameliyatları sırasında nasıl bir işlem yapılıyor?

Endoskopik ameliyat yöntemleri ile yumuşak dokulara daha az zarar verdiğimiz için ameliyattan sonra ağrının ortadan kalkması ve iyileşme daha hızlı oluyor. Endoskopik cerrahide 16 milimetrelik bir kesi yapılıyor. Mikroskobik cerrahide 4 veya 5 santimetrelik bir kesi yapılıyor. Bu bölgede kalan yara izleri kimse tarafından fark edilmiyor.

Ameliyat ne kadar sürüyor?

Mikroskobik ameliyatlar yaklaşık olarak 45 dakika ile 1.5 saat arasında, endoskopik ameliyatlar ise hazırlık safhası daha uzun olduğu
için yarım saat daha uzun sürüyor.

Hasta ameliyat sonrası hastanede ne kadar kalıyor?

Hasta 1 ile 3 gün arasında hastanede kalabiliyor. 3 ile 4 hafta arasında da hastaya çalışma izni vermiyoruz. Ameliyattan altı saat sonra ayağa kaldırıp yürütüyoruz. Günde 5-6 kez günlük aktivitesini yapacak şekilde yürüyor.
Ama genelde oradaki doku iyileşmesini sağlamak için 3 ile 4 hafta arasında evde istirahat etmesi gerekiyor. 6-8 hafta sonra yüzme ile spora başlatıyoruz. Ancak diğer sporları 3 ay sonra yapabiliyor. İstediği her türlü sporu da yapabilecek hale geliyor. Buna kayak da dahil.

Fıtık ve iktidarsızlık

Bel fıtığı zamanla iktidarsızlığa neden olur mu?

Bu durum bel fıtığının olduğu seviyeyle ilgili. Eğer 'Kauda ekina sendromu' dediğimiz bir durum varsa, bir kanalı tamamen tıkayacak büyük bir fıtık oluşmuşsa veya bu fıtık idrar, dışkılama ve cinsel hayatı kontrol eden merkez üzerinde ise iktidarsızlık da görülebilir.

En tehlikeli aşama nedir?

Bel fıtığında en tehlikeli aşama özellikle 'düşük ayak' dediğimiz tam sinir kökü basısı sonucu gelişen ayak durumudur. Kişi ayağını tekrar yukarıya çekemez.

Bel fıtığı hangi yaşlarda daha çok görülüyor?

Genellikle erişkin yaşta daha fazla görülüyor. Erişkin yaştakilerin ortalama yüzde 80'i hayatının bir döneminde bel ağrısı çeker ve bir hekime müracaat eder. Ama bunların hepsi bel fıtığı değildir.

Romatizma, mide, spazm

Bel ağrısı bel fıtığından başka hangi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir?

Bir adale spazmı olabilir. Enfeksiyon olabilir. Bel ağrısı sadece omurgayla ilgili nedenlerden kaynaklanabileceği gibi iç organlara bağlı nedenlerden de ortaya çıkabilir. Örneğin kadın doğum rahatsızlığı, pankreas, mide rahatsızlığı veya bir batın içi sorunundan kaynaklanan rahatsızlık olabilir. Ama belden kaynaklanan sebepleri sıralarsak enfeksiyon, tümör, travmalar özellikle basit adale ağrıları ve romatizmal hastalıklar sayılabilir.

Ameliyat sonrasında fizik tedavi gerekir mi?

Fizik tedaviyi ameliyat öncesi sinir kökü basısına bağlı kuvvet kaybı ve o sinir kökü basısından dolayı ortaya çıkan fonksiyon kayıpları olan hastalara öneriyoruz. Amaç bu fonksiyonları tekrar kazanmak. Ayrıca ameliyata rağmen ağrısı olan hastalarda da ağrıyı kesmek amacıyla fizik tedaviyi öneriyoruz. Ama her hastada gerek olmuyor. Gerekli olup olmadığına ameliyatı yapan doktor karar veriyor.

Cerrahide felç riski

Hastaların birçoğu ameliyattan felç riski yüzünden çekiniyor. Sizce felç riski var mı?

Omurgayı boyun, sırt bölgesi ve bel bölgesi olmak üzere üç ana gruba ayırıyoruz. Sırt seviyesinde olan bir bel fıtığında, fıtığa bağlı ameliyat olmadığınız takdirde felç olma riski yüksektir. Ameliyat esnasındada felç olma riski çok azdır, binde 1 civarındadır. Ama bel bölgesinde hiçbir zaman felç olma gibi bir risk yoktur. Sadece çalıştığınız sinir kökünde geçici dolaşım bozuklukları olabilir. Ve o sinir kökünün yaptığı fonksiyonlarla ilgili bozukluklar ortaya çıkabilir. Bunların arasında 3 ay ile 6 hafta arasında iyileşen vakalar da görülür ama kalıcı problemler de çıkabilir. Ameliyat öncesi felç durumu veya riski varsa bu risk ameliyat sonrası için de geçerlidir.

Hazırlayan: Ferhan Kaya POROY/ Radikal
Yayın tarihi: 02.08.2004
14416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.