Sağlık

Bekarlar çok ilaç içiyor

Bekarlar çok ilaç içiyor

Araştırmalar evli olmayanların yüzde 60'ının, evlilerin yüzde 44.6'sının her gün 2 ile 4 arasında ilaç kullandığını ortaya koydu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Geriatrik Bilimler Araştırma Merkezi (HÜ-GEBAM) Müdürü Yeşim Gökçekutsal, 2-4 adet ilaç kullanımında ilk sırayı Ankara'nın, 5 ve üzerinde ilaç kullanımında ise Zonguldak'ın aldığını bildirdi.

Çok sayıda reçete alınıyor
Gökçekutsal, yapılan araştırmaya göre evli olmayanların yüzde 60'ının, evlilerin yüzde 44.6'sının her gün 2 ile 4 arasında ilaç kullandığının belirlendiğini aktardı.

Prof.Dr. Yeşim Gökçekutsal, yaptığı açıklamada ileri yaştaki hastanın farklı doktorlara giderek çok sayıda reçete alması, yaşlılarda tanıdan çok semptoma yönelik ilaç kullanılması, doktorların eski ilacı kesip yeni ilaca başlama eğilimi, hastanın veya doktorun tercihi olarak kullanılan ilaçların otomatik olarak tekrar yazılması ve çok sayıda reçetesiz ilaç satılması gibi nedenlerin gün içinde fazla sayıda ilaç kullanımına yol açtığını kaydetti. 1433 yaşlı arasında yapılan bir araştırmaya göre evli olmayanların yüzde 60'ı, evlilerin yüzde 44.6'sının her gün 2 ile 4 arasında ilaç kullandığı belirlendi.

"Çoklu ilaç kullanımı tedaviyi karmaşık hale getiriyor"
Yaşlılarda çoklu ilaç kullanımının tedaviyi karmaşık hale getirdiğine işaret eden Gökçekutsal, bunun da maliyeti artırdığını ve sağlık•sosyal güvenlik sistemleri açısından sorun oluşturduğunu bildirdi. Gökçekutsal, ileri yaş grubunda ilaç etkileşimlerinin ve yan etkilerinin görülme oranının da çoklu ilaç kullanımı ile katlanarak arttığını ifade etti.

Prof.Dr. Gökçekutsal, Türkiye'nin 12 farklı şehrinde 65 yaş ve üzerindeki 1433 yaşlı ile görüşülerek çoklu ilaç kullanımının araştırıldığı bir çalışmada 12 ildeki üniversitelerin tıp fakültesi hastane polikliniklerine değişik yakınmalar ile ardı sıra başvuran yaşlı hastalar ile doktorlar tarafından yüz-yüze görüşmeler yapıldığını aktardı. Araştırmaya katılan yaşlıların yüzde 67.3'ünün kadın, yüzde 32.7'sinin erkek olduğunu dile getiren Gökçekutsal, bunların yüzde 43.8'inin 65-69 yaş grubunda, yüzde 32.2'sinin 70-74 yaş grubunda, yüzde 24'ünün ise 75 ve üzeri yaş grubunda olduğunun belirlendiğini ifade etti. Gökçekutsal, bu kişilerin yüzde 84,7'sinin sürekli kullandığı bir ilacı varken, yüzde 15.3'ü kullandığı herhangi bir ilaç olmadığını kaydetti.

Yayın tarihi: 23.03.2008
1431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.