Sağlık

Araç kullanırken sigara içenlere ceza!

Araç kullanırken sigara içenlere ceza!

Sigara içerek araç kullananlara ceza getiriliyor.

Sigaraya karşı radikal yasaklar geliyor. Otomobil, kamyon ve TIR'lar da dahil sigara içerek araç kullananlara kesilecek cezanın en az 50 YTL olması bekleniyor.

TBMM Sağlık Komisyonu'nda, AKP ve CHP'lilerin sigara yasağı öngören yasa önerilerini görüşüp tek bir metin haline getirmek amacıyla oluşturulan alt komisyon, radikal önlemlere imza attı. Alt komisyonda, AKP ve CHP'lilerin oylarıyla kabul edilen öneri, özel otomobiller ile kamyon ve TIR'lar da dahil şoför koltuğunda oturanlara sigara içme yasağı getirildi. Alt komisyon kararına göre, polis artık emniyet kemeri takmayanlar gibi sigara içerek araç kullananlara da ceza yazacak. Sigara içerek araç kullananlara verilecek ceza miktarı komisyonun bugünkü toplantısında belirlenecek. Ancak cezanın 50 YTL'nin altında olması beklenmiyor.

Kahvehane yasağı

Alt komisyon, kahvehane ve kafelerdeki sigara yasağını ise yumuşattı. Buna göre 50 metrekarenin altındaki kahvehane ve kafeler 3 yıl süreyle yasaktan muaf olacak. 50 metrekarenin üzerindekilerde ise sigara içilen ve içilmeyen bölümler yer alacak. Sigara içilen bölümlerin ise havalandırmasının olması şartı getiriliyor.

Evde yasağa ret

Alt komisyonun dünkü toplantısına katılan sivil toplum örgütleri, evlerde sigara içilmesinin de yasaklanmasını önerdiler. Evde sigara içilmesinin şikayete bağlı suç kapsamına alınmasını da isteyen sivil toplum örgütü temsilcilerinin, yasa önerisine bu yönde bir hüküm eklenmesi önerisi komisyonda kabul görmedi.

Tiryaki çikolata yesin

Sigara içenlerde rastlanan damar sertleşmesine karşı bitter (siyah) çikolatanın iyi geldiği ortaya çıktı. 'Heart' dergisi, İsviçreli bilim adamlarının bir çalışmasını yayınladı. Bilim adamları, sigara içen 20 erkekten oluşan bir gruba 40 gram siyah ve beyaz çikolata verdiler. Bitter çikolatanın iki saat içinde, kalp damarlarındaki 'endothelial' hücrelerinin işlevini iyileştirdiği, pıhtılaşma yapan ve kalp hastalıklarına yol açan trombosit faaliyetini azalttığı görüldü. Bitter çikolatanın koruyucu etkisinin sekiz saat sürdüğü de belirlendi. Beyaz çikolatanın ise herhangi bir etkisi gözlenmedi.
Yayın tarihi: 22.12.2005
792
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.