Sağlık

Araç kullanırken maç dinlemek tehlikeli

Araç kullanırken maç dinlemek tehlikeli

Araç kullanırken bir yandan radyoda maç dinlemek, heyecanlı anlarda tehlike yaratıyor.

İngiltere'de Leicester Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı çalışmaya göre, gol, penaltı ve kırmızı kart anları sürücülerde konsantrasyon kaybına ve dikkatsizliğe yol açabiliyor.

Çalışmada, yaklaşık iki milyon sürücünün radyoda spor karşılaşması dinlerken kaza yaptığı ya da kısa süreli direksiyon hakimiyetini yitirdiği belirlendi.

Simülatör üzerinde katılımcıların davranışını inceleyen uzmanlar, maç dinleyen futbolseverlerin araç kullanırken hızlandığını, birden yavaşladığını, solladığını ve başka araçlara fazlaca yaklaştığını saptadı.

Araştırmacılardan Profesör Michael Pont, araç kullanırken telefonla konuşmanın kazaya yol açtığının genel kabul gördüğünü hatırlatarak, radyoda spor karşılaşması dinlemek gibi diğer faaliyetlerin de benzer etkileri olabileceğini söyledi.

Pont, özellikle tansiyonun yüksek olduğu maçlarda, bu çalışmanın konusu olan davranışlar üzerindeki etkilerin çok belirgin olduğu sonucunu elde etiklerini söyledi.

NTVMSNBC
Yayın tarihi: 31.05.2009
840
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.