Sağlık

Alkol, doğal olmayan yollardan öldürüyor

Alkol, doğal olmayan yollardan öldürüyor

Alkolün insanları hastalıklardan çok doğal olmayan yollardan öldürdüğü saptandı.

İsveç ve ABD'de yapılan araştırmalarda, doğal olmayan ölümlerin yarısına yakınının alkol tüketiminden kaynaklandığı belirlendi. Alkol bağlantılı doğal ölümlere alkolün neden olduğu hastalıklar örnek gösterilirken, doğal olmayan ölümlere örnek olarak intihar, düşme, trafik kazası, oksijensiz kalarak boğulma, zehirlenme ve cinayete kurban gitme gibi olaylar sıralanıyor. Alkolle ilgili sıkı yasaların bulunduğu İsveç'te yapılan araştırmalarda, alkolün ülkedeki doğal ve doğal olmayan ölümlerin oranını sürpriz bir şekilde yükselttiği saptandı.

İsveç'li bilim adamı Anders Romelsjö, içkili yerlerde çok içenlerebelli bir dozun üzerinde alkol servisinin yapılmamasını önerdi. ABD'nin Oregon eyaletinde, fazla alkol servisine yasak getirildikten sonra, eyalette trafik kazalarının azaldığı saptandı. Avusturalya'nın Güney Wales bölgesinde de trafikte alkol testinin sıkı bir şekilde uygulanmasından sonra sarhoş araç kullananların sayısında ve trafik kazalarında önemli azalma olduğu belirlendi. İsveç, Finlandiya ve Danimarka'da alkol kullanımına yeni sınırlamaların getirileceği ve bu ülkelerin konuyla ilgili politikalarını, 2004 yılına kadar Avrupa Birliği standartına getirecekleri belirtildi. Araştırmacılar, alkol kullanımının azaltılması için, alkolün fazlatüketildiği bölgelerde yüksek verginin uygulanmasını da bir çözüm olarak gösteriyor. Yüksek verginin alkol fiyatını yükselteceği ve bununla bağlantılı olarak tüketimin azalacağı kaydediliyor.

Yayın tarihi: 09.11.2001
795
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.