Sağlık

Akciğerleri koruyun!

Akciğerleri koruyun!

Soğuk algınlığı, grip gibi viral solunum sistemi enfeksiyonları bronşitli hastalarda daha ağır geçiyor.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin astım, KOAH, bronşektazi gibi kronik akciğer hastalığı olan kişiler için çeşitli riskler taşıdığını belirterek, "Yağış, sis ve soğuk gibi iklim değişkenleri, bu tür hastalarda atakları tetikleyici faktörlerdir. Hastaların şikayetleri bu tür hava değişikliklerinde artış gösterebilmektedir" dedi.

Soba ve kaloriferlerin yanması ile bacalardan ortama dağılan dumanda bulunan karbonmonoksit, kükürt oksit ve azot oksitlerin bu hastalarda hava yollarında daralmalara, nefes darlığı, öksürük ve balgam yakınmaları ile karakterize krizlere neden olabileceğini ifade eden Özlü, şöyle devam etti:

"Yine soğuk hava, yağış nedeniyle ev içi, ofis ve iş yeri gibi kapalı mekanlarda daha çok zaman geçirilmektedir. Buna bağlı olarak kapalı alanlarda içilen sigara, pişirme ve ısınma amaçlı yakıtlardan çıkan kirleticiler, ev tozu akarları, kalorifer ve hamam böcekleri ile mantarlar gibi ev içi allerjenlerle artan temas, benzer şikayetlere yol açarak, hastalığın kontrolünü zorlaştırmaktadır."

Özlü, soğuk havalarda nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığının artması sonucu, bronşitli hastaların burun yerine ağızdan nefes alıp vermek zorunda kaldıkları belirterek, bunun sonucunda hava yollarının ısı ve neminin düşmesi sonucu, özellikle geceleri ataklar ortaya çıkabileceğini söyledi.

Benzer şekilde, soba veya kalorifer nedeniyle ev içi ortamın nispi nem oranının çok düşmesi, özellikle uyurken ağızdan nefes alıp veren hastalarda havayollarını kuruttuğunu ve gece öksürük, nefes darlığı gibi yakınmalara neden olduğunu vurgulayan Özlü, şunları söyledi:

''Kış aylarında salgınlara neden olan soğuk algınlığı, grip gibi viral solunum sistemi enfeksiyonları, bronşitli hastalarda normal kişilere göre daha ağır geçmekte ve krizleri başlatabilmektedir. Tüm bu faktörlerin bir araya gelmesiyle kış aylarında kronik akciğer hastalarının çoğunun sorunları artmakta ve almakta oldukları tedavi yetersiz kalabilmektedir.
Yayın tarihi: 05.12.2006
1569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.