Sağlık

Akciğer kanserinde yeni bir tedavi yöntemi

Akciğer kanserinde yeni bir tedavi yöntemi

Pemetreksed ve sisplatin, üç haftada bir damara zerk (infusion) şeklinde uygulanıyor

Akciğer kanseri, İngiltere'de meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. Ülke genelinde bütün ölümlerin 20'de 1'inden sorumlu olan bu kanser türünün tedavisi için yeni yöntemler geliştiriliyor.

İngiltere'nin Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmeliyet Enstitüsü (NICE), son onay kararları kapsamında, küçük hücreli olmayan nonskuamöz(adenokarsinomu veya büyük hücreli karsinom özelliği gösteren) akciğer kanseri* olan hastalar için ilk seçenek tedavi olarak sisplatinle birlikte yeni kemoterapi ilacı pemetreksed (Alimta) kullanımını içeren önerilerini yayınladı. Kurumun, söz konusu hastalık için pemetreksed ve sisplatinin kullanımı ile ilgili Nihai Kılavuzu, son onay kararından sonra Eylül 2009'da yayınlaması bekleniyor.

NICE'ın son onay kararı, İngiltere'deki nonskuamöz NSCLC hastalarının ilk seçenek tedavi olarak bu ilaç kombinasyonundan devlet desteğiyle yararlanacağı anlamına geliyor.

Lilly, birçok hasta ve hasta yakınını rahatlatacak NICE Son Onay Kararı'ndan büyük bir memnuniyet duyduğunu kamuoyuyla paylaştı.

Nasıl bir etkisi olacak?

Pemetreksed ve sisplatin ile tedavi, nonskuamöz NSCLC hastalarında önemli bir gelişmeyi temsil ediyor. Çünkü bu tedavi tarzının belli hastalarda yaşamı bir yıldan daha fazla uzattığı görülüyor.**

Ayrıca, sisplatinle birlikte kullanılan pemetreksed, nonskuamöz NSCLC hastaları için en yaygın olarak kullanılan tedavi kombinasyonu (gemsitabin ve sisplatin) ile karşılaştırıldığında yüksek bir tolerasyona sahiptir.

İki tedavi kombinasyonunu karşılaştıran klinik çalışmalarda, pemetreksed ve sisplatin alan hastaların kan transferine daha az ihtiyacı olurken nötropeni (beyaz kan hücrelerinin azalmasına yol açan bir bozukluk) görülme sıklığının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Ayrıca hastaların sadece yarısında saç dökülmesi görülmüştür.

Yayın tarihi: 18.08.2009
2361
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.