Sağlık

Açık hava egzersizi yaparken dikkat!

Açık hava egzersizi yaparken dikkat!

Açık hava spor alanlarından faydalanmak isteyenler, öncelikle sağlık kontrolünden geçmeli ve önerilen programa uymalılar.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Bayraktar, sayıları giderek artan açık hava spor alanlarından faydalanmak isteyenlerin, sağlık kontrolünden geçtikten sonra önerilen program dahilinde egzersiz yapmalarının uygun olacağını söyledi.

Bilinç yeni yeni oluşuyor
Futbol Federasyonu Milli Takımlar Spor Hekimliği ve Atletik Performans Departmanı Koordinatörü de olan Bayraktar, Türkiye'de egzersizin insan hayatına olumlu etkileri göz önüne alınarak düzenli spor yapma bilincinin yeni yeni oluşmaya başladığını, bu anlamda sporla ilgili yeni kanuni yapılanma çalışmaları ve özellikle yerel yönetimlerin spor yapılanmasında daha önemli ve etkin bir noktaya gelmeye yönelik attıkları adımların geniş kitlelerin yararlanabileceği spor alanlarının oluşmasına katkı sağladığını dile getirdi.

Bayraktar, düzenli egzersiz yapma alışkanlığının, spor bilinci ve sağlıklı yaşam standartlarının oluşturulması açısından bu tür alanların sayısının artmasının çok önemli olduğuna işaret ederek, "Yerel yönetimlerin bu anlamda üstlerine düşen görevi yerine getirmek amacıyla ciddi bir çalışma içinde olduklarını düşünüyorum. Ancak bu çalışmaların uygun bilimsel destek ile tüm olumlu ve olumsuz şartlar göz önüne alınarak yapılandırılması, bu tür spor alanlarının en etkin şekilde kullanılması açısından değerli olacaktır" dedi.

Egzersiz şart
Açık alanlarda bulunan spor aletleri ile yeni karşılaşan bireylerin, spor eğitimi almış kişilerle birlikte çalışmalarının daha uygun olacağını ifade eden Bayraktar, ancak Türkiye şartlarında bunun pek mümkün olmadığını dile getirdi.

Bayraktar, insanların açık hava spor alanlarından daha çok zayıflamak amacıyla faydalanma niyetinde olduğunu belirterek, kilo kontrolü ile ilgili çalışmalarda diyetin yanı sıra düzenli egzersiz yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık kurallarına uygun olmalı
İnsanların diyetlerde olduğu gibi egzersizleri de doğru ve sağlık kurallarına uygun yapılabilmeleri için bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "Açık hava spor alanlarından yararlanmak isteyenlerin, özellikle ileri yaş grubundaki kişiler başta olmak üzere sağlık kontrolünden geçtikten sonra önerilen program dahilinde egzersiz yapmaları uygun olacaktır" dedi.

Bayraktar, yapılacak sağlık kontrollerinden sonra kişiye hangi düzeyde ve hangi tip egzersiz yapabileceğinin bildirildiğini anlatarak, vatandaşların bu testleri büyük şehirlerde spor hekimliği ana bilim dalı olan üniversite hastanelerinde yaptırabileceklerini söyledi.

Yayın tarihi: 22.08.2007
1382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.