Sağlık

50 kişiden 1'i sedef hastası

50 kişiden 1'i sedef hastası

Her 50 kişiden 1'inde sedef hastalığı görülüyor. Bu hastalık Karadeniz Bölgesi'nde oldukça yaygın.

Samsun'daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr.Tayyar Cantürk, toplumda her 50 kişiden 1'inde sedef hastalığı görüldüğünü bildirirken, "Bu hastalık Karadeniz Bölgesi'nde oldukça yaygın.

Fakültede 0- 16 yaş grubundaki çocuklarla ilgili yapılan araştırmada 10 çocuktan 1'nde sedefe rastladık. Bugün bütün dünyada hastalığın oluşmasında güneş ışınlarının az alınmasının rolü olduğu kabul edildi. Hastalığın Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olmasının en önemli nedeni de budur" dedi.

Yenileme süreci 5-10 kat hızlı
OMÜ Başhekimi ve Tıp Fakültesi Dermatoloji ana bilim dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Tayyar Cantürk, deride oluşan kepeklerin renginin sedefe benzemesinden dolayı hastalığın bu isimle tanındığını söyledi. Sağlıklı bir insanın derisinin normalde 23-28 günde bir kendisini yenilediğini kaydeden Prof.Dr. Cantürk, sedef hastalığında ise derinin yenilenme sürecinin normalden 5-10 kat daha hızlı olduğunu söyledi. Sedefin kronik hastalık olduğunu ve gelişen tıpa rağmen kesin tedavi yöntemlerinin bulunmadığını da anlatan Prof.Dr. Tayyar Cantürk, toplumda 50 kişiden 1'inde sedef görüldüğünü söyleyerek, şöyle konuştu:

Bol bol güneş gerek!
"Karadeniz Bölgesi'nde bu hastalık oldukça yaygın. Dünyada hastalığın oluşmasında güneş ışınlarının az alınmasının rolü olduğu kabul edildi. Hastalığın Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olmasının en önemli nedeni de budur. Özellikle yaz aylarında hastalarımıza denize girip güneşlenmelerini tavsiye ediyoruz."

Prof.Dr.Tayyar Cantürk, toplumda deri hastalıklarına karşı bir çekince olduğunu, sedefli hastalardan adeta uzak durulmak istendiğini ancak, bu hastalığın kimseye bulaşmadığını ekledi.

Murat Sandıkçı / DHA
Yayın tarihi: 20.05.2008
929
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.