Sağlık

Zone diyeti hakkında diyetisyen görüşleri

Zone diyeti hakkında diyetisyen görüşleri

Çok protein, az yağ ve az karbonhidrat tüketimine dayalı. Sadece kısa vadeli sonuçlar verdiği söyleniyor. Biraz da karmaşık olduğunu kabul etmek gerek.

Güncellenme tarihi:

SELAHATTİN DÖNMEZ

Bu diyetin özelliği karbonhidrat ve yağın diyette kısıtlanması ve daha fazla protein tüketmeyi önermesidir. Ketojenik yani yine Atkins diyetinde olduğu gibi vücutta istenmeyen keton cisimlerin oluşmasına sebep olur.

Dengeli bir diyet değildir. Ayrıca insülin hormonunun direncini arttıran, kısa vadede sonuç veren ancak uzun vadede etkin olmayan diyettir.

TAYLAN KÜMELİ

1- 1996'da biyokimya uzmanı Barry Sears'ın hazırladığı bir diyettir. Diyetin prensibi; beslenmenizin yüzde 40'ının karbonhidrattan, yüzde 30'unun proteinden, yüzde 30'unda yağdan karşılanmasıdır. Sears, diyetin sadece yağ kaybına değil aynı zamanda kanseri önlediğine dikkat çeker. Bu diyetle insülin ve glukagon balansı sağlanmaktadır. Zone diyetinde tablolardan günde ne kadar proteine ihtiyacınız olduğu belirlenir ve 7 gr protein içeren bloklara bölünür. Her 7 gr proteine karşılık 9 gr karbonhidrat gerekir. Her 7 gr protein ve 9 gr karbonhidratın yanında 2 gr yağ gerekir. Böylelikle bir Zone öğününde protein, karbonhidrat ve yağı dengeli oranda bulabilirsiniz.

2- Mantık olarak çok sakıncalı olmamakla beraber bir günlük kalori içeriği çok düşüktür. Kısa vadede daha çok su kaybına, uzun vadede açlığa, yorgunluğa yol açar. Uygulamak için Zone diyetinin kitabını her an yanınızda bulundurmanızda fayda var. Birçok düşük karbonhidrat diyetine karşın Zone diyeti daha dengeli bir diyettir. Fakat kalori içeriği çok düşük olması metabolizma hızını düşürür ve kas kaybına yol açabilir.

MUZAFFER KUŞHAN

1- Yemek ilaç kadar önemliymiş. Yiyecekler insülin; kontrol eden ilaç gibiymiş. Glisemik indeksi yüksek yiyecek maddelerini yerseniz insülin miktarını kontrol edemezsiniz. Yüksek insülin kan şekerini devamlı bir şekilde düşürür bizde acıkarak durmadan yeriz. Vücudu kandırmak için insülini yükseltmeyen yiyecekleri yemek lazım. Ayrıca protein, karbonhidrat ve yağ miktarlarının dengesini sağlamakla insülini dengede tutarız. Bir tabağı üçe bölüyor 2'sine
karbonhidrat, birine protein koyuyor.

Hep bilinen şeyler, sağlıklı beslenmede günlük alınan kalorilerin yüzde 55-60 karbonhidratlardan oluşmalı. Kalori 1200 üzerinde, en iyisi 1500 olduğu müddetçe sağlıklı bir diyet. Ama yeni hiçbir şey yok.

ZUHAL GÜLER

1- Bakıldığında ilk göze çarpan, diyetin aç kalmama prensibi üzerine kurulu görünmesidir. Fakat önerilen öğün sayısına bakıldığında hiç de öyle olmadığı tam tersi, 4 öğünden oluşan bu diyet olduğu görülmektedir.

2- Bu da insanların en aktif çalıştıkları dönemde performanslarının azalmasına sebep olabilir. Ayrıca kahvaltı ve öğle yemeği arasındaki 5 saatlik uzun süreli açlık; metebolizmanın yavaş çalışması ve besinlerin yağa dönüşmesi; bu da verilen kilonun çok hızlı geri alınması demektir.

Yayın tarihi: 08.10.2004
1215
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.