Sağlık

Zeytinyağı mucize gibi

Zeytinyağı mucize gibi

Düzenli tüketilen zeytinyağı kolesterol riskini azaltıyor ve yaşlanma sürecini yavaşlatıyor.

Zeytinyağının düzenli kullanılması kan yağ oranında yüzde 10-15'e varan düşme sağlıyor. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarkan Tekten, düzenli olarak 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen insanların kolesterol düzeylerinde son derece olumlu sonuçlar elde edildiğini ifade etti.

Dengeli tüketim

Zeytinyağının kandaki kolesterolü düzenlediği için kalp ve damar hastalarına ilaç olarak tavsiye edildiğini de anlatan Tekten, sözlerini şöyle sürdürdü: Hastanın alacağı diyetteki toplam total kolesterol düzeyi yüzde 30 ise yani bütün gün boyunca ayarladığı diyetin yüzde 50'si karbonhidrat, yüzde 30'u yağ, yüzde 10-15'i protein ise kolesterolü ve tansiyonu yüksek kişilerde yüzde 30'un altında diyet öneriyoruz.

Romatizma riski azalır

Bu diyetin yüzde 20 oranında zeytinyağından oluşmasını istiyoruz. Zeytinyağı düzenli kullanıldığında, iyi bir yaşam biçimi değişikliği yapıldığında kan yağlarında yüzde 15'e varan düşme sağlayabiliyor. Zeytinyağı bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe de sahip. Bol miktarda zeytinyağı ve sebze yiyenlerde eklem romatizması riski de azalıyor.

Mideyi de koruyor

Ege Bölgesinde zeytinyağının öneminin ve sağlığa olan faydalarını diğer bölgelere oranla çok daha iyi anlaşıldığının altını çizen Tekten, zeytinyağından tam olarak verim alınabilmesi için spor ve egzersizle desteklemesinin önemli olduğunu söyledi.

Ülserin en büyük düşmanı

Zeytin ve zeytinyağının, kemik gelişimine katkı sağladığı gibi yaşlanmayı da önleyici etki yaptığına da dikkat çekildi. Bütün bu faydalarının yanı sıra zeytin ve zeytinyağının mide asidini azaltarak, mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı koruduğu da hatırlatıldı.
Yayın tarihi: 16.01.2007
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.