Sağlık

Zayıflarda da yağ olabilir!

Zayıflarda da yağ olabilir!

İngiliz doktorlar, zayıf olmanın, kişinin iç organlarının yağlanmadığı anlamına gelmediği uyarısında bulundu.

Doktorlar, gözle görülmeyen ve hayati öneme sahip kalp, karaciğer ve pankreas gibi organları çevreleyen yağın tehlikeli olabileceğini söyledi.

Londra'da Imperial Üniversitesinde moleküler görüntüleme profesörü Jimmy Bell, ince olmanın, iç organların da otomatik olarak yağlanmadığı anlamına gelmediğini belirterek, 1994 yılından bu yana yaklaşık 800 kişi üzerinde MRI ile yapılan incelemelerde bu kişilerin yağları nerede depoladığının haritalarını çıkarttıklarını ifade etti.

Bell, araştırmaları sonucunda kilolarını egzersizi dışlayarak beslenme yoluyla koruyan kişilerin iç organlarında, zayıf olmalarına rağmen büyük yağ birikintilerine rastlandığını kaydetti.

İngiliz Tıp Araştırma Konseyinin fon sağladığı araştırma sonucunda şişman olma kavramının yeniden tanımlanması gerektiğini ifade eden Bell, zayıf kişilerin kendilerini sağlıklı sanma gafletine düşmelerinden endişe ettiklerini kaydetti.

Bell, vücut kitle endeksi hesaplamalarına göre normal gruba giren kişilerin iç organlarında da şaşırtıcı biçimde yağlanmaya rastlandığını belirtirken, Sumo güreşçilerinin, ince, ancak hareketsiz seyircilerinden daha iyi bir metabolik profile sahip olabileceğini bildirdi.

İç organları çevreleyen yağın, kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığı riskini artırdığından şüpheleniliyor.
Yayın tarihi: 15.05.2007
984
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.