Sağlık

Zayıflamanın yolu spordan geçer

Zayıflamanın yolu spordan geçer

Eğer zayıf kalmak istiyorsanız bazı fedakarlıkları göze almalı ve gerekli olan sporları yapmalısınız...

Şirin "Dumble"lar...

Dumble, küçük ve pratik bir egzersiz aleti. Spor salonlarında çalışacağınız gibi, sizin için uygun olan dumblelardan satın alabilir ve evinizde de egzersiz yapabilirsiniz. Dumblelarla çalışarak kol ve göğüs kaslarınızı, omuzlarınızı ve sırtınızı güçlendirmeniz ve şekillendirmeniz mümkün. Bunlarla yapılan egzersizler, yağ ve kalori yakmak için de ideal. Spor salonunda yaklaşık 50 dakika boyunca vücudunun çeşitli bölgelerine yönelik egzersizler yapan biri toplam 500 kalori yakabilir.

Daha sıkı karın kasları

Dümdüz, sıkı bir karına sahip olmanın asla ulaşamayacağınız bir hayal olduğuna mı inanıyorsunuz? Belki de yanılıyorsunuz. Acarkent Coliseum'un spor merkezi hocalarından Teoman Gül, düzenli egzersizle bir ay içinde yaklaşık (vücut yağ oranı 10-15 arasında olan kişilerde) fark edilir değişiklikler olabileceğini belirtiyor.
Bunun için en faydalı egzersizler AB Shaper ile yapılanlar. Üst karın kaslarını çalıştıran bu aleti özellikle yeni başlayanlara tavsiye ettiklerini söyleyen Gül, bu aletle önce ayaklar düz, sonra kırık, ilerleyen aşamalarda da yukarı çalışıldığını sözlerine ekliyor.

Kollar için "fly"

İşte göğüs ve kol kaslarını güçlendirmek için harika bir egzersiz. "Fly" isimli bu egzersiz aleti göğüs kaslarının özellikle yan ve orta kısımlarının çalışmasına olanak tanıyor. Spor hocası Teoman Gül, tüm egzersiz aletlerinde olduğu gibi bunda da haftada en az 2, en çok 5 kez yapılan çalışamlarla kısa zamanda iyi sonuçlar alınabileceğiniz söylüyor. Egzersizleri, hocanıza da danışarak, setler halinde düzenlemek ve egzersizler arasında dinlenmeye özen göstermek gerekiyor.

Kıyafetini seç, spora başla

Spor yapmak sağlığınızı ve formunuzu korumak için en ideal yol. Haftada 3 kez 20 dakika boyunca egzersiz yaparak neler kazanabileceğinizi biliyor musunuz? İdeal kilonuza inecek ve bunu koruyacaksınız, daha iyi uyuyacak ve stresle daha kolay baş edebileceksiniz. Ayrıca kalp hastalıkları riskiniz, sırt ve boyunla ilgili sorunlarınız azalacak ve kolesterol seviyeniz düşecek. Yani tavsiyemiz, en kısa zamanda zevkinize uygun kıyafetler alıp spor ve egz ve kolesterol seviyeniz düşecek. Yani tavsiyemiz, en kısa zamanda zevkinize uygun kıyafetler alıp spor ve egzersiz yapmaya başlamanız.

Sırtınıza ve belinize top

Bu top başka top. Önce fizyoterapistler kullanıyordu ama şimdi onunla yapılan egzersizler aeorbikle birleştirildi. Uzmanlar, Resist A Ball isimli bu egzersiz topunu özellikle bel ve sırt ağrılarından şikayetçi olanlara öneriyorlar. Çünkü Resist A Ball ile yapılan egzersizler, eklemleri zorlamıyor, vücut dengesini geliştiriyor. Bu topla kısa sürede bel, sırt ve eklem ağrılarından kurtulmak mümkün. Uzun vadede ise, kaslarınız güçleniyor ve vücudunuz forma giriyor.

Kaynak: Formsante

Yayın tarihi: 05.01.2004
745
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.