Sağlık

Zayıflamak isteyenlere...

Zayıflamak isteyenlere...

"Yarından itibaren rejime başlıyorum" cümlesini sık sık kurup, bir türlü kilo veremiyorsanız, işte altın öğütler.

En disiplinli insanlar bile konu zayıflamaya geldiğinde pes ediyor. Mantığınız, "Tamam bu rejimi yapacağım" dese de, bilinçaltınız "Asla başaramayacağım" diye direnip durur. Genellikle bilinçaltının sözü geçtiği için de siz hep şişman kalırsınız. Bilinçaltı tıpkı bir bilgisayar gibi çalışır, duygu ve düşüncelerinizi hiç bir süzgeçten geçirmeden olduğu gibi depolar.

Diyelim ki vitrinlere bakıyorsunuz ya da yeni bir elbiseyi deniyorsunuz... Farkında olmadan kafanızdan şu düşünce geçer: "Ne kadar şişmanım." Kendinizi giderek daha itici hissedersiniz, cesaretiniz kırılır ve az yiyeceğinize giderek daha fazla yemeye başlarsınız. Kendi kendine yapılan olumsuz telkini, tersine çevirmek ve bu sayede zayıflamak da mümkün.

"Mental antrenman" (zihinsel alıştırma) adı verilen yöntem sayesinde kendi kendinize daha olumlu yaklaşmasını ve bu sayede yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeyi öğrenebilirsiniz.

İlk yapacağınız iş, geçmişte bilinçaltınızı ne gibi olumsuz ve şişmanlatıcı fikirlerle doldurduğunuzu saptamak olmalı. Sonra bunları olumlu ve zayıflatıcı fikirlere dönüştürün. Şunun gibi: Çok şişmanım, zayıfım. (Bu sırada kendinizi dar bir blue jean içinde hayal edin.)

- Akşam yine televizyon izlerken paket paket cips yerim.

+ Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeyeceğim.

- Rejim yapmama rağmen patates kızartmasına dayanamayacağıma eminim.

+ Bedenimi seviyorum ve bunun için sağlıklı beslenmek istiyorum
Yayın tarihi: 10.12.2006
1506
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.