Sağlık

Zayıflama kahvesi sağlığı tehdit ediyor!

Zayıflama kahvesi sağlığı tehdit ediyor!

Güzel olmayı, zayıf ve formda görünmeyi kim istemez? Ancak zayıf olma uğruna kimi zaman sonu ölümle biten bir maceranın kahramanı olmayı, herhalde kimse istemez!

Zayıflama kahvesi sağlığı tehdit ediyor!
Ülkemiz de dâhil, dünyanın birçok köşesinden gelen haberler, zayıflama ve diyet ürünlerinden mağdur olmuş kadınları anlatıyor. Kimileri erken alınan önlemlerle sağlıklarına kavuşabilirken, kimileri de bu ürünleri kullanmanın bedelini canlarıyla ödüyor.


Adı kahve ama...
Diyet ürünleri; toz, tablet ya da başka formlarda olabiliyor. Bunların en yenisi ise 'sözde' zayıflama kahvesi.

Kahvenin ve kafeinin, metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Bu haberlerden yola çıkanlar, şimdi de kahveye el attı. Ama sözü edilenler, marketlerde satılan ya da bir kafede sipariş ettiğimiz zaman önümüze gelen türden kahveler değil. Zayıflama kahvesi Türkiye'de yeni yeni satılıyor. Ancak hızlı etkisi ve çabuk kilo verdirmesiyle fısıltı gazetesinin manşetine çıktı bile. Bu uğurda sağlığını yitiren onlarca hemcinsinin varlığını bilmelerine rağmen, kilo vermenin dayanılmaz hazzını yaşayan kadınlar kendilerini ateşe atmaktan kaçınmıyor.

Zayıflama kahvesinin içinde ne var?
Zayıflama kahvesi hakkında görüşlerini aldığımız Memorial Hastanesi'nden Uzm. Dr. Murat Görgülü ise bu ürünlerin birçoğunun içinde kahve dahi olmadığını söylüyor: "Son dönemde zayıflama kahvesi diye bazı şeyler duyuyoruz. Bunların birkaç türü var. Kimi sadece bitki özleriyle beraber, kavrulmuş ve dövülmüş nohut tozundan oluşuyor; kimi de kafeini artırılmış, bildiğimiz kahveden. Bazıları yalnızca kahve ve birtakım vitaminler ile ginseng gibi vücut direncini artırıcı ürünlerden oluşuyor. Rezene ve yeşil çay gibi idrar söktürücü bitkisel destekli ürünler içeren karışımlar olarak sunulanlar dahi var."

Zayıflamanın sırrı
Zayıflama deyince, dengeli ve uygun kalori ile beslenme ve bir takım desteklerle kilo vermeye yardımcı olma kavramı akla geliyor. Dr. Görgülü, zayıflamaya desteğin nasıl olması gerektiğini, "Düşük kalorili ve uygun beslenme yanında yapılacak olan desteği; ilaç, yan ürün ve zayıflama amacıyla piyasaya verilmiş ürünler olarak görmemek gerekiyor. Kastettiğimiz destek, bir egzersiz ve spor programı. Zayıflamak için uygun içerikli diyet ile egzersiz, bilimsel olarak kanıtlanmış tek yöntemdir" sözleriyle açıklıyor.

Sağlığın kontrolü kimde?
Birçok zayıflama ve diyet ürünü piyasada rahatlıkla bulunuyor. Bunların büyük çoğunluğu Tarım Bakanlığı'ndan onay almış, tamamen bitkisel içerikli olarak sunulan ürünler. Kimi zaman Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı resmi ürünlere de rastlanıyor. Söz gelimi, ilaç olarak satılan tek zayıflama ürünü, mekanik özelliği olan bir ilaç. Dr. Görgülü bu ürünün yalnızca bağırsaktaki yağın emilimini azalttığını belirtiyor. Bu sayede alınan gıdadaki yağın emilemediğini ve kalori açığının ortaya çıktığını da söylüyor ve ekliyor: "Ancak bu ilacı aldıktan sonra da uygun diyetle beslenilmezse, yağlar emilemediği için makattan yağ damlaması, karın ağrısı, şişkinlik, bağırsak bakteri florasında değişikliğe bağlı sürekli ishal gibi durumlar oluşuyor."

Yayın tarihi: 11.12.2010
4393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.