Sağlık

Zayıfa da şişmana da egzersiz!

Zayıfa da şişmana da egzersiz!

Şişmanlığın oluşma sebeplerinden birisi yanlış beslenme, diğeri ise hareket azlığıdır.

Bedensel egzersiz sadece şişman kişilerin zayıflamak için yapması gereken bir uygulama değildir. Zayıf kişilerin de sağlıkları için egzersiz yapmaları gereklidir. Egzersiz yağ vermek, kondisyon ve kas kitlesini geliştirmek için uygulanabilir. Yağ vermeye yardımcı egzersizler diğer egzersizlere oranla daha dikkat ve devamlılık gerektirmektedir. Vücuttaki deri altı yağ dokusunu istenilen düzeye indirebilmek için sırasıyla ve bilinçli olarak uygulamaları gerekmektedir.

• Egzersiz başlamadan önce sağlık kontrolünüzü, kan, idrar ve tansiyon ölçümlerinizi yaptırmanız ve egzersiz yapmaya bir sakıncanız olup olmadığını doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu ölçümler sizin güvenli olarak egzersiz yapmanız için önemlidir.

Nabız sayısı

• Egzersizi hayat boyu uygulayacağınızı düşünerek egzersizi gün içinde nasıl ve ne zaman yapacağınızı düşünmeli ve o programı uygulamaya çalışmalısınız.

• Yapacağınız egzersiz programı için egzersiz türüne uygun kıyafet ve ayakkabı seçilmelidir.

• Egzersiz başlamadan önce sağlık kuruluşlarında ve kliniklerde yağ, kas ve vücut suyu ölçtürülerek beslenme ve egzersiz programları için gerekli olacak kriterler elde edilecektir.

• Egzersize başlanacak ilk 10 gün sadece kardiyovaküsler çalışmalar (yürüme, egzersiz, bisiklet, kürek aleti veya step makinesiyle) yapılmalıdır.

• Yapılacak kardiyovaküsler çalışmalar max, nabız yüzde 60 ile yüzde 70 arasındaki nabız sayılarında olmalıdır. (Örnek 220 sabit sayısından yaşınızı çıkarın 220 - 40 = 180 çıkan sayıyı 0.60 ve 0.70 ile çarpın bu iki nabız sayısı arasında max. 1 saat, minimum 35 dk. kardiyovaküsler egzersiz yapmalısınız (180.0.60 = 108 veya 180.0.70 = 126.)

• Nabız sayılarını ölçen nabız ölçer saatlerden edinerek, egzersiz temposunu rahatlıkla ayarlayabilirsiniz. Eğer bu saatlerden bulamazsanız el bileğinden nabzınızı sayarak da 1 dakikadaki nabzınızı öğrenebilirsiniz.
Yayın tarihi: 03.03.2007
1391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.