Sağlık

Zamansız menopoz geni

Zamansız menopoz geni

Erken menopozun nedeni bulundu. Deneylere göre FOXO3a geni yoksa doğurganlık 40'ından önce sona eriyor. Bu gen sayesinde erken menopoza karşı ilaç üretilecek.

Genlerdeki bir hata, erken menopoza yol açıyor. Bilim adamları bu keşiften yola çıkarak, kadınların erken menopoza girmelerini önleyecek yeni ilaçlar hedefliyor.

ABD'de yapılan deneylerde belirli bir gene sahip olmayan dişi farelerin, bu gene sahip dişi farelere oranla daha erken menopoza girdikleri saptandı. Söz konusu gen, diğer birtakım genler için şalter görevi görüyor, yani diğer genlerin devreye girmesini sağlıyor. FOXO3a adı verilen bu gen, yaşlanma, kanser ve diyabetle yakından ilgili.

Normal yaşı 50

FOXO3a genleri olmayan fareler üreten bilim adamları, dişi farelerin yaşlandıkça daha az sayıda yavruladıklarını, 15 haftalık (kadınlarda otuz yaş civarı) olduklarında da, doğurganlıklarını tamamen yitirdiklerini gözlemledi. FOXO3a genine sahip olmayan farelerde, yumurtaları içeren folikülerin, bu gene sahip farelere göre daha erken aktive olduğu görüldü. Foliküllerin aktive olmasıyla, yumurtaların olgunlaşma süreci de başlıyor. Zamanından önce aktive olan foliküller, içlerindeki yumurtayla birlikte ölüyor.
Normal şartlar altında kadınlar 50 yaşından sonra menopoza giriyor. 40 yaşından önce adetten kesilenler ise erken menopozlu sayılıyorlar. Araştırmacılar, erken menopoza giren kadınlarda da, FOXO3a yokluğundan kaynaklanan bir mekanizmanın devreye girdiğini tahmin ediyor, fakat kesin bir şey söylemek için daha bir dizi araştırmaya gerek olduğuna dikkat çekiyorlar. Ancak Amerikalı bilim adamlarının tahminleri doğrulanırsa, geliştirilecek bir ilaç sayesinde foliküllerin erken aktive olması engellenebilir; yakın gelecekte erken menopoz sorun olmaktan çıkabilir.
Yayın tarihi: 15.07.2003
897
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.