Mahmure

Sağlık

Diyet & Fitness

Yürümenin Yararı

Yürümenin Yararı

Yürüyüşün sağlık açısından yararını araştıran bilim adamları, haftada bir saatlik yürüyüşün bile kadınlarda kalp hastalıkları riskini yarıya indirebildiğini saptadı.

Amerikan Tıp Birliği'nin konuyla ilgili olarak yayınlanan raporunu yorumlayan Harward Tıp Okulu bilim adamları, bunun az yürüyüş yapılması anlamına gelmediğini, ne kadar fazla yürüyüş yapılırsa, o kadar fazla yarar sağlanacağını söylediler.

Kadınların sağlığı açısından yürüyüşün yararıyla ilgili olarak daha önce yapılan araştırmalarda, haftada en az 3 saatlik yürüyüş yapılması salık verilmişti.

Araştırmacılar, kalp sağlığı açısından, haftada en az bir saat yürüyüş yapan kadınları, sigara içmeleri halinde bile, hiç yürüyüş yapmayan kadınlarla aynı düzeyde tutuyor.

Bu saptamadan yola çıkan araştırmacılar, sigara alışkanlığı olan kadınların fiziksel aktiviteyi de alışkanlık haline getirmelerini öneriyor.
Yayın tarihi: 03.09.2001
702
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.