Sağlık

Yüksek moral diyeti

Yüksek moral diyeti

Bu yiyecekler zayıflatmasa da ruhu güçlendiriyor: Mutluluk için muz, incir, ananas, sinirlere makarna, yorgunluğa ton balığı, strese bol fındık-fıstık...

Kaynak: Radikal

Bilinçli ye, moralini düzelt... Alman bilim adamlarına göre yemek seçimini bilinçli yaparak ruh halini değiştirmek mümkün. 'Mood food' adlı yiyecekler enerji vermekten sinir yatıştırmaya kadar birçok görev yapıyor.

Çikolatanın mutluluk kaynağı olduğu biliniyor, ancak uzmanlar çikolatadaki mutluluk kaynağı serotoninin daha birçok yiyecekte bulunduğuna dikkat çekiyor. Çikolata gibi enerji ve mutluluk veren yiyeceklerin başında meyveler var. Muz, ananas, avokado ve incir mutluluk getiriyor. Haftada iki kez balık tüketerek de serotonin seviyesini yükseltmek mümkün.

İçindeki şeker kana çabuk karıştığı için havuç da çabuk enerji toplamak isteyenler için bire bir.
Sinirleri yatıştırmanın yolu ise karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerden geçiyor. Günde birkaç öğün makarna, pirinç ve patates sinirlere iyi geliyor. Yatıştırıcı yiyecek deyince sofraların baş tacı ekmeği de unutmamak gerekiyor.

'Mood food'ların marifetleri

'Mood food'ların marifetleri bu kadarla da sınırlı değil. Yorgunlukla mücadele etmenin başlıca yollarından biri bol bol protein almak. Kırmızı et ve ton balığı yorgunluk giderici yiyecekler listesinin başını çekiyor. Stresle baş edebilmek için de özel bir mönü mevcut. En zor durumlarda bile ayakta kalabilmek için sinir sisteminin güçlü olması gerekiyor. Güçlü sinir sistemi için de vücut magnezyuma ihtiyaç duyuyor. Baklagiller, beyaz et, balık ve fındık-fıstık magnezyum açısından zengin.

Yayın tarihi: 16.05.2004
1032
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.