Sağlık

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor

Japon bilim adamları, yeşil çayda bulunan bir maddenin, AIDS hastalığına neden olan HI virüsünün insanlardaki T hücrelerine bağlanmasını engelleyebildiğini tespit ettiler.

"Journal of Allergy and Clinical Immunology" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, yeşil çayda yoğun olarak bulunan "Catechin Epigallocatechingallat" (EGEC) maddesi, laboratuvarda yapılan deneylerde, T hücrelerinin CD4 moleküllerine HIV bağlanmasını engelledi. T hücreleri, bağışıklık sisteminde diğer hücrelerle birlikte hastalıklara karşı savaşıyorlar. HIV çoğalmak için bu hücreleri kullanıyor.

Tek başına yeterli değil

Tokyo Üniversitesi'nde görevli Kuzushige Kawai başkanlığındaki ekip, elde edilen sonuçların, EGEC'nin klinik kullanımı için yeni olanaklar yaratacağını ifade ederek, yeşil çayın kanser ve kalp hastalıkları gibi çok sayıda hastalığa karşı olumlu etki etmesinin nedeninin EGEC maddesi olduğunun tahmin edildiğini hatırlattılar.

Yeşil çay içilmesinin tek başına yeterli olmayacağına dikkat çeken bilim adamları, bundan sonra EGEC maddesinin ilaçlarda kullanılıp kullanılamayacağının araştırılacağını söylediler.
Yayın tarihi: 13.11.2003
848
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.