Sağlık

Yeşil Çay Meme Kanserine İyi Geliyor

Yeşil Çay Meme Kanserine İyi Geliyor

Amerikalı bilim adamları, yeşil çayın meme kanseri için yeni bir umut olabileceğine değindiler. Araştırmalar sağlıklı beslenme ile birlikte yeşil çayın meme kanseri oluşumunu etkileyebileceğini ortaya koydu.

İki grup dişi farede meme kanseri oluşumunu başlatan bilim adamları, yeşil çay içen farelerde meme kanseri tümörlerinin, su verilen farelerden daha sonra geliştiğini gözledi.

Ayrıca, yeşil çay içirilen farelerde meme kanseri tümörlerinin, su içen farelerde oluşan tümörlere göre yüzde 70 daha küçük olduğu saptandı. Yeşil çay verilen farelerde meydana gelen meme kanseri tümörlerinin, su verilen farelerde meydana gelen tümörler kadar yayılma göstermediği de kaydedildi.

Yeşil çayın fazlaca tüketildiği Japonya ve Çin gibi ülkelerde meme kanseri oranının Batı dünyasına göre daha az olduğuna değinen araştırmacılar, bunda yeşil çayın etkisinin de bulunduğunu savunuyor.

Yeşil çayın tek başına meme kanseri oluşmasını önlemediğine işaret eden bilim adamları, diğer sağlıklı beslenme uygulamalarının yanı sıra yeşil çayın da meme kanserinin oluşumunu önlemede payı olacağını düşünüyor.

Boston Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarla ilgili rapor, "Journal of Cellula Biology" adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 13.07.2001
801
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.