Sağlık

Yeni trend "Metabolic Balance"

Yeni trend "Metabolic Balance"

Sistemin farklılıklarından biri, son zamanlarda bütün diyetlerde önerilen "Az ama sık yemek" yerine "günde 3 öğün yemek" önermesi...

Güncellenme tarihi:
Sonuç getirmeyen diyet reçetelerinden ve kalori hesaplarından sıkılanlar için şimdi yeni bir alternatif var; ''Metabolic Balance'' metabolizma düzenleyici beslenme programı... Son bir yılda Türkiye'de uygulanmaya başlayan bu program şu anda 800 kişi tarafından uygulanıyor. Metabolic Balance aslında diyet değil, kilo düzenleyici bir metabolizma programıdır. Bu sistem, yeme içme alışkanlıklarını sağlıklı ve dengeli bir şekilde düzenleyerek, kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmasını sağlıyor. Kişiye özel beslenme programı, güncel laboratuar tahlilleri ve sağlık durumunun gözden geçirilmesinden sonra oluşturuluyor. Program iki günlük hazırlık aşamasıyla başlıyor. İkinci aşama sıkı dönem olarak tanımlanıyor ve kişinin durumuna göre en az 14 gün sürüyor. Rahat dönem olan üçüncü aşamada beslenme programına ek yiyecekler ilave ediliyor. Dördüncü aşama ise hayat boyu süren koruma dönemi olarak tanımlanıyor. Programın süresi vermek ya da almak istediğiniz kilo ya da metabolizmanın düzelme süresine göre değişiyor. Sistemin farklılıklarından biri, son zamanlarda bütün diyetlerde önerilen "Az ama sık yemek" yerine "günde 3 öğün yemek" önermesi... Bütün öğün aralarında 5 saat olması öneriliyor ve bir öğünün en fazla bir saatte bitmesi gerektiği belirtiliyor. Sistemin spor olayına bakışı da farklı... Dört aşamadan oluşan programın sıkı döneminde, ağır spor yapılması tavsiye edilmiyor. Sadece yürüyüş gibi hafif egzersizler öneriliyor. Programın hastalıkları iyileştirmek gibi bir iddiası yok ama fazla kilolu ya da zayıf olanlara, ''Metabolik Sendrom'' denilen tansiyon, diyabet -2 ve hormon sorunları gibi hastalıklara destek oluyor. Ayrıca, dengeli beslenmek, sağlıklı bir şekilde kilolarını kontrol altında tutmak, şeker ve metabolizma dengesini kurmak isteyenler bu programa katılabiliyor. Ofis hastalığı: Metabolik sendrom Metabolic balance, kalp ve kan dolaşımının korunmasında, şeker ve metabolizmanın dengelenmesinde, karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve mesanenin desteklenmesinde, sindirim sisteminin ve hormonların dengelenmesinde, cildin sağlıklı olmasında ve uyku düzeninin sağlanmasında da etkili. Yalnız program hamile, emzirenlere, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlara uygulanamıyor ve temsilciler Türkiye'de sadece doktorlardan oluşuyor.
Yayın tarihi: 09.06.2010
1326
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.