Sağlık

Yeni diyet yöntemi "vanilya kokulu bantlar"

Yeni diyet yöntemi "vanilya kokulu bantlar"

Kola yapıştırılacak bantlar, çikolata, dondurma ve gazlı içecekler gibi besinlere duyulan isteği azaltacak

Sigarayı bırakmak için kullanılan ve kola yapıştırılan nikotin bantları gibi, vücudun yeme isteğini azaltacak "vanilya kokulu bantlar" geliştirildi.

Vanilya esansıyla kokulandırılmış bantların etkili bir diyet yöntemi olacağını tahmin eden bilim adamları, vanilyanın tatlı kokusunun, çikolata, dondurma ve gazlı içicekler gibi yüksek kalorili besinlere duyulan isteği azaltacağını düşünüyor. İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan St. George's Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanları tarafından geliştirilen vanilya bantlarının araştırmaları sırasında bir ay boyunca denemeler yapıldı. Deneklerden bir gruba vanilya bantları, bir gruba da limon bantları uygulayan bilim adamları, diğer gruba bant kullandırmadılar.

Kollarında vanilya bandı bulunan grubun çikolata ve diğer tatlı besinleri tüketme hızlarında dikkat çekici bir düşüş olduğunu belirtenbilim adamları, bu gruptakilerin bir ayda ortalama 2,5 kilo verdiklerini açıkladı. Limon bandı kullanan kişilerin birer buçuk kilo kaybettikleri denemeler sırasında, kollarına bant bulunmayanlar ancak birer kilo verdiler. Vanilya bantlarının kullanım açısından nikotin bantlarından farklıolduğunu belirten bilim adamları, kolun iç bölümüne yapıştırılan ve derinin nikotini emmesiyle vücuttaki ihtiyacı azaltan nikotin bantlarının aksine, vanilya bantlarında vücudun herhangi bir maddeyi emmesinin gerekmediğini belirttiler. Bu bantlar elin üst tarafına yapıştırılıyor ve sadece burnun vanilya esansına doyması sağlanıyor.

Bilim adamları vanilyanın tatlı yiyecekler tüketme isteğini azaltma nedenini kesin olarak bilmezken, sadece kokunun beyin kimyasını etkilediğini düşünüyor. St. George's Hastanesi'nin baş diyetisyeni Catherine Collins, vanilyanın büyük ihtimalle vücuttaki serotonin maddesini yükselterek sonuç verdiğini söyledi.

Yayın tarihi: 17.09.2001
656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.