Sağlık

Yemiyor ama kilo mu alıyorsunuz?

Yemiyor ama kilo mu alıyorsunuz?

Diyet yapmasına rağmen kilo vermede güçlük çekenlerin, tiroit testi yaptırmaları gerektiği, aksi takdirde obezitenin yanı sıra çeşitli sağlık sorunları da yaşayabilecekleri bildirildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yaklaşık 200 milyon insanda tiroit hastalığı bulunduğunu, ancak bu hastalığın birçoğunun teşhisinin de tedavisinin de kolay ve düşük maliyetli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Tetiker, sadece kan testi ile belirlenebilen tiroit bezi hastalıklarının tedavi edilmemesinin çok ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Tiroit bezi, boynun ön kısmında yerleşmiş olan ve salgıladığı hormonlarla vücut metabolizmamızı düzenleyen endokrin bir organdır. Tiroit bezi hastalıkları, basit guatrdan hayatı tehdit eden tiroit kanserine kadar geniş bir yelpazeyi içerir.''

Tetiker, en sık rastlanan tiroit hastalıklarının, tiroit hormonlarının üretimindeki bozukluklar olduğuna işaret ederek, ''Tiroit hormonları aşırı salgılandığında hipertiroidizm, yetersiz salgılandığında ise hipotiroidizm meydana gelir. Bunların belirtilerine çok dikkat etmek gerekir'' diye konuştu.

Tiroit bezinin yeterli çalışmamasının en önemli belirtisinin ''yemiyorum, kilo alıyorum'' yakınmaları olduğunu ifade eden Tetiker, bu belirtilere, halsizlik, çabuk yorulma, hareketlerde yavaşlama, kalp atışlarının yavaşlaması, uyku eğiliminin artması, soğuğa dayanıksızlık, ses kalınlaşması, yavaş ve kısık sesle konuşma, deride kalınlaşma, saç dökülmesi, kaşların kenarlardan dökülmesi, kabızlık, yüz ve göz kapaklarında şişliğin eşlik ettiğini bildirdi.

Yayın tarihi: 19.06.2012
2403
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.