Sağlık

Yazın çocuklara kalsiyum desteği önemli!

Yazın çocuklara kalsiyum desteği önemli!

Yaz aylarında güneş ışınlarından faydalanırken aynı zamanda kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenmek özellikle çocukların kemik gelişimi için son derece önemli...

Kalsiyum, protein, A, B, D, E vitaminleri bakımından zengin olan süt ürünleri özellikle büyüme ve kemik sağlığının korunmasında çok önemlidir. Ancak, şunu da unutmamak gerekiyor ki, bağırsaklarınızda kalsiyumun emilebilmesi için vücudunuzda yeterli vitamin D olması gereklidir. Şayet vitamin D miktarı yetersiz ise vücudunuzda kalsiyum emilimi olmaz ve aldığınız bütün kalsiyum takviyeleri de etkisiz kalır.

Çocukları güneşten koruyun, ancak güneşten kaçırmayın!

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı, “Bebeklerin ve çocukların sağlıklı şekilde büyüyüp gelişebilmesi için yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekir. Beslenmede kalsiyum eksikliği çocuklarda 'raşitizm' yetişkinlerde ise osteomalasi adı verilen kemiklerde şekil bozuklukları ile karakterize hastalıklara neden olur. Kalsiyumun bağırsaklardan emilimi ve vücutta kullanımı için vitamin D alınması zorunludur. Özellikle bebeklerde kemiklerin ve dişlerin güçlenebilmesi için D vitamini son derece önemlidir.

Yayın tarihi: 19.06.2012
1567
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.