Sağlık

Yaza merhaba diyeti

Yaza merhaba diyeti

Yazın günler uzuyor, geceler kısalıyor. Kesinlikle ağır beslenilmemeli, daha hafif ve erken saatlerde yemek yeme tercih edilmeli. Sabahları mayalı ve unlu gıdalar yerine, kepekli gıdalar alınması daha sağlıklı.

Kahvaltı: Kepekli bir dilim ekmek, beş adet zeytin, iki dilim dil peyniri.

Kahvaltıyla öğle yemeği arası: Bir meyve: Kivi, yeşil elma veya beş adet çilek.

Öğle yemeği: Izgara bir but veya derisiz göğüs tavuk, balık veya hindi, domates ve havuç salatası.

İkindi: Saat 15.00'te bir meyve. 17.00'de bir dilim kepekli ekmek, bir tatlı kaşığı diyet kuşburnu marmelatı.

Akşam: Etsiz, sebze yemeği, salata, iki ince dilim kepekli ekmek ya da beş - altı kaşık sebze yemeği, salata, üç-dört kaşık bulgur pilavı veya makarna.

Gece: İki porsiyon meyve ya da bir su bardağı patlamış mısır. Her meyve farklı vitamin özelliği taşıdığı için, çok çeşitli meyve tüketilmesi gerektiğini açıklayan Kümeli, yaz sıcaklarında vücut direncini artırmak için meyvelerden hazırlanan kokteyllerin de içilebileceğinin altını çizdi. Kümeli, "İçeriği açısından zengin olan meyvelerden, her öğünden 15-20 dakika sonra ve gün boyunca beş - altı porsiyon yemek gerekir. Aşırı sıcaklarda bağışıklık sisteminin korunması ve vücut direncinin artırılması için bol su tüketimi ile birlikte her gün beş - altı porsiyon meyve tüketilmesi çok önemli" diye konuştu. Sıcaklardan olumsuz yönde etkilenmemek için düzenli beslenmek ve sıvı tüketimini artırmak gerektiğini vurgulayan Kümeli, şu bilgileri verdi: "Yaz sıcaklarında vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak için günlük su tüketiminin en az iki litre (8-10 bardak) olması gerekir. Meyve tüketiminin de sağlıklı yaşam için artırılması önemlidir. Meyve çeşidinin fazla olduğu yaz aylarında, sıcaklar nedeniyle azalan direnci, bol miktarda meyve tüketerek artırabiliriz. Bağırsak hareketlerini artıran, zindelik kazandıran meyvelerden her öğünden 15-20 dakika sonra bir porsiyon (bir adet) yenmesini, gün boyunca beş - altı porsiyon meyve tüketilmesini öneriyoruz."
Yayın tarihi: 20.05.2005
814
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.