Sağlık

Yaz mevsimi derdiyle geldi!

Yaz mevsimi derdiyle geldi!

Yaz gelirken birçok derdi geride bırakacağımıza inanırız. Kış aylarının sorunları bizi bunaltır. Oysa yaz mevsiminde de sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz. Özellikle çocukları bekleyen tehlikeleri unutmak mümkün mü?

Sıcaktan su içirerek koruyun

Kumsalda güneş altında oyun oynayan çocuğa sık sık su içirmelisiniz. Soğuk içeceklerin suyun yerini tutmayacağını da hatırlatalım. Eğer çocuk sıcaktan etkilenmişse ve vücut ısısı da yükselmişse, onu hemen serin ve gölge bir yere götürün ve bir yelpazeyle serinlemesini sağlayın.

Güneş çarpması hafife alınmamalı. Yüksek ateş, kusma ve de ishal başlarsa, hemen bir hastaneye götürülmeli. Bu arada vücudunu ıslak bir çarşafa sarıp, başına bir buz torbası koymalısınız. Böyle üzücü durumlarla karşılaşmamak için de çocuğu uzun süre güneş altında bırakmayın.

Kilolarla birlikte sağlığınız da gitti

Yaz gelmeden fazla kilolarınızdan kurtulmak istediniz. İradenizi kullanıp, çok kısa sürede iyice zayıfladınız. Öyle ki, artık karşıdan bakınca vücudunuzdaki kemikler sayılabiliyor. Bu kez de aşırı zayıflamanın getirdiği sorunlarla savaşacaksınız. Şimdi bol bol kalsiyum ve D vitamini takviyesi yapmanız gerekiyor.

Kilolardan kurtulayım derken, kemiklerinizi de zayıflatmış olabilirsiniz. Günde üç öğün sütlü besinler almanızda yarar var. D vitamini eksiğini gidermek için de güneşlenmeye ihtiyacınız var. Zayıfladıktan sonra dişlerinizden şikayete başlayacaksınız. Dişlerin güçsüz kalması, çürüklerin artmasına neden olur. Fazla kilolardan kurtulurken diş hekiminizin kapısını aşındırmak zorunda kalabilirsiniz. Kalsiyumu doğal besinlerden alamazsanız, kalsiyum hapları işinize yarayacak.

Kemiklerin güçlenmesi için aynı zamanda magnezyum içeren hapları tercih edin. Kilo verirken sinir sisteminizin düzeni de bozulur. Ruh sağlığınızı tehlikeye atmamak için aşırı kilo vermekten kaçınmalısınız.
Yayın tarihi: 11.06.2006
1387
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.