Sağlık

Yaz geliyor, şok diyetlere dikkat!

Yaz geliyor, şok diyetlere dikkat!

Kışın alınan kiloları vereceğim derken sağlığınızdan olmayın...

Güncellenme tarihi:
Kış mevsiminin kalın, koyu renkli giysileri, yerini açık renkli ve incecik yazlıklara bıraktığında fazla kiloların artık saklanamayacağı gerçeği de ortaya çıkıyor ve bu durum kişilerde moral bozuklukları oluşturuyor.

Fazla kilolardan acilen kurtulmak istiyorsanız lütfen aceleci davranıp sizi çabucak zayıflatacak, dergi-gazete-internet gibi kaynaklardan bulduğunuz çok düşük kalorili diyetleri uygulamayınız.

Bu diyetler ilk etapta sizi hızlıca zayıflatacaktır; ama diyeti bıraktığınız anda çok daha fazla kilo alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Ayrıca kilolarınızdan kurtulamadığınız gibi sağlığınızı da bozmuş olacaksınız. Bu yüzden aman dikkat; sağlığınız bizim için değerli!

Diyetisyen İpek Ağaca, yaz ayları yaklaşırken şok diyetlerin zararları ve sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi.

Şok diyetler niçin zararlı?

- Şok diyet diye tabir ettiğimiz çok düşük kalorili diyetler bireye özgü değildir. Unutulmamalıdır ki; sağlıklı bir diyet mutlaka Diyetisyen tarafından kişiye özel planlanmış olmalıdır.

- Şok diyetler kişinin gereksinimine göre düzenlenmemiştir; dolayısıyla her bireyde göstereceği etki farklıdır.

- Şok diyetler kontrol altında yapılmamaktadır. Halbuki diyet sırasında takip çok önemlidir.

- Şok diyetler yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaz. Monotondur, can sıkıcıdır.

Şok diyetler çok kısa süre içerisinde kilo kaybı vaat eder. Bu diyetler gerçek kilo kaybı yerine sadece su kaybına ve kas kaybına neden olur. Kaybedilen ağırlık kısa süre içinde geri kazanılır.

Şok diyetlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Baş ağrısı, sinir hali, konsantrasyon bozukları, yorgunluk, uyuşukluk, kardiyak aritmiler, hipotansiyon, mide bulantıları, kusma, kabızlık, diyare (ishal), abdominal şikayetler, safra taşları, bayanlarda menstrüasyon düzensizlikleri, böbrek taşları, kuru cilt, saç dökülmeleri, kolesterol düzeyinde yükselme, mineral yetersizlikleri (Ca, Na, K, Mg, Zn düzeyleri), bazal metabolizma hızında düşme gerçekleşir. Şok diyetlerin uzun süre devamında ani ölümler meydana gelebilmektedir.Yayın tarihi: 25.05.2009
1025
dahafazlası
YORUMLAR

aman arkadaşlar, çok dikkat edin, hemen kilo veriyorum diye seviniyorsunuz ama en az iki katını geri alıcaksınız, ona göre şok diyetleri yapın, hatta hiç yapmayın! su ve kas kaybını, yağ kaybı zannetmeyin, metabolizmayı altüst ediyor.

delice 25.05.2009 16:15:35
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.