Sağlık

Yaşamımızı Yönlendiren Hormonlarımız

Yaşamımızı Yönlendiren Hormonlarımız

Uzmanlar, insan yaşamını yönlendiren metabolizmayı etkileyen hormon hareketlerinin mevsimlere göre değiştiğini, bu durumun, insanın günlük yaşamındaki hareketlerine önemli ölçüde etkisi olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, insanın yaşamını metabolizma faaliyetlerinin yönlendirdiğini, metabolizmayı düzenleyen hormonların ise metabolizmayı hızlandıran veya yavaşlatan özelliğe sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca hormonların, mevsimler ve hava sıcaklıklarına göre vücutta önemli değişiklikler meydana getirdiğini kaydeden uzmanlar, metabolizma ile hormonlar arasındaki zincirleme bağlantının, insanın psikolojik durumu ve günlük yaşamında karar verme yeteneği üzerinde etkili olduğunu da önemle vurguluyorlar.

Mevsimlere göre değişiyor
İnsan yaşamını yönlendiren metabolizmayı düzenleyici hormon hareketlerinin, mevsimlere göre metabolizmayı artırıcı veya azaltıcı yönde geliştiğini belirten uzmanlar, insanların, birçok kez kendilerinin bile farkında olmadan değişik tutumlara büründüğü açıklamasında bulundular.
Ayrıca yaz mevsiminde sürekli sıcak havadan dolayı vücudun bu duruma uyum göstermesi için metabolizmayı artırıcı hormonların ön plana çıktığını, hormonlardaki bu hareketliliğin, insanda saldırgan ve sinirli bir tutum ortaya çıkardığını ifade eden uzmanlar trafik kazalarının yaz mevsiminde daha fazla artmasının bu konuya örnek gösterilebileceğini belirtiyorlar. İnsanların bu mevsimde daha fazla dinlenme ihtiyacı ortaya çıkarken kış mevsiminde bu durumun tam tersi hormonlar metabolizmayı yavaşlatıcı hareketler sergiliyorlar. İnsanlar, bu nedenden dolayı kış mevsiminde, yaz mevsimine oranla daha az hareketli, daha ılımlı ve karşılaştıkları olumsuz olaylar karşısında daha az saldırgan tutuma sahip oluyorlar.
Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde, metabolizmayı düzenleyen hormon hareketlerinin kış ve yaz mevsimine oranla daha az hareketlilik sergilediğini kaydeden uzmanlar, bahar mevsimlerinde hormonsal hareketlerin daha normal düzeyde olması nedeniyle kişide duygusallığın ön plana çıktığını sözlerine eklediler.
Yayın tarihi: 17.10.2001
885
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.