Sağlık

Yaşa göre egzersizler

Yaşa göre egzersizler

Her yaşın farklı ihtiyaçları vardır ve herkesin farklı bir egzersiz programı uygulaması gerekir.

7-16 YAŞ ARASI

Çocuklarınızı alın ve hergün 60 dakika boyunca hareket etmelerini sağlayın. Çocuklarımızın günde en az 60 dakika fiziksel aktivite yapmaları gerekmektedir. Bu aktiviteler onların vücutlarının şekillenmesini, iskelet sistemlerinin daha güçlü olmasını ve sağlıklı görünmelerini sağlar. Fiziksel aktivitesi az olan çocukların daha zayıf sosyal ilişkileri ve daha düşük akademik kariyerleri olur.

Öneriler:

1- Bütün aile üyelerinin birlikte yapabileceği ve keyif alacağı sporları tercih edin.

2- Her hafta için bir aktivite dağılımı yaparak hangi aktiviteyi seçeceklerini belirleyin.
3- Bisiklete binmek, ailede her üyenin ortaklaşa yapabileceği en iyi aktivitedir.

16-25 YAŞ ARASI

Haftada 3-4 kez yapacagınız 1' er saatlik farklı yoğunluktaki egzersiz çalışmaları sizin için yeterli olacaktır.

Seçeceğiniz alternatif sporlar; salon sporları, yüzme, tenis ya da orta tempodaki koşulardır. Bu dönemde metabolizmanız hızlı çalışmaktadır ve genellikle bu yaş aralığında kilo sorunları pek yoktur. Tabii bu ileride kilo sorunu yaşamayacağınız anlamına gelmez onun için hem daha sağlıklı olmak hem de ileriki yaşlarda sorun yasamamak için spor yapmayı ihmal etmemeliyiz.

25 İLE 35 YAŞ ARASI

Haftada 4 kez minimum 30' ar dakika olmak üzere farklı yoğunlukta farklı aerobik egzersizleri yapmak gerekir.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; 25 yaş üzerindekiler için aerobik egzersiz kapasitesi yılda %1-2 arasında düşüş göstermektedir. Bu da demektir ki kalbiniz ve ciğeriniz günlük aktiviteleri yaparken daha fazla çalışmak zorunda kalmaktadır ( örneğin; otobüse yetişmeye çalışmak için koşmak, merdiven çıkmak vs.) .

30 yaşından sonra vücut daha az hormon üretip vücut dokusu kayıplara uğradığından daha fazla yağ depolamaktadır. Kilo kontrolünde kardiovasküler (kalp ile ilgili) egzersizler daha fazla enerji harcamanızı sağlar. Bu tip egzersizler kalbinizin ve ciğerlerinizin dayanıklılığını artırırken kan akış hızını değiştirerek sizi kalp hastalıklarına ve kilo alımına karşı korur. Bu nedenle en uygun egzersizler; yürüyüş, koşu olabilir. Bu egzersizler ayrıca kemik yoğunluğunun artmasını da sağlarlar.

Günde 40 dakikalık yürüyüşün ardından hafif ağırlıklarla yapacağınız fitnes çalışması (göğüs, sırt,omuz ,kol, bacak ve karın ) uygundur.

Egzersiz yapmak ve kilo kontrol durumu yıllık bir planlama ile uygulanmalı ve günlük hayatımıza entegre edilmelidir.

35-45 YAŞ ARASI

Bir egzersiz programı oluşturmadan önce fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuzu ölçümleyin. Size gerçekçi bir perspektif sunabilmek için yapılması gereken önce bir adım sayar edinmenizdir. Bu aleti belinize takarak bir gün boyunca attığınız adımları sayabilirsiniz. Gün boyunca attığınız adımları kaydedin ve günlük 10.000 adım atabilmek için çaba harcayın. Eğer günlük 10.000 adımı tamamlayamıyorsanız panik yapmayın. Her gün belli oranlarda artırarak 10.000 adıma ulaşmayı deneyin.

30' lu yaşlarda kadınlar yılda 140-170 g/5-6 oranında kas kütlesi kaybederler ve yağ kütlesi artışı ile karşılaşabilirler. Eğer hiç aktivite ve egzersiz yapmıyorsanız 39 yaşına kadar kaybetmiş olduğunuz kas kütlesi yerine yağ kütlesi kazanmak için potansiyel gruptasınız demektir. Metabolizmanızın yavaşlaması sizin ileriki yıllarda yağ kütlesi kazanmanıza sebep olacak zemin hazırlayabilir.

Günlük 7.000- 10.000 arası adım atabilmek iyi bir egzersizdir ve bunu da bir takım vücut egzersizleri ile tamamlamak kemik yoğunluğunu desteklemek açısından faydalıdır.

Bir yerden bir yere giderken sürekli araç kullanmayın mümkün olduğunca yürümeyi tercih edin.

Unutmayın, sadece bir vücudunuz var ve onu koruyarak sağlıklı olmaya çalışmalısınız.


Yayın tarihi: 04.03.2009
4644
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.