Sağlık

Yaş 35 yolun yarısı

Yaş 35 yolun yarısı

Kilo vermek ve aynı kiloda kalmak sizin için problem yaratmaya mı başladı? Siz de bu problemle boğuşan 35 yaş üstü kadınlardan biriyseniz yazımız tam size göre.

20'li yaşlarda kilo alma endişesi taşımadan istediğimiz her türlü yiyeceği tüketirdik. Kilomuzda biraz artış olduğunda ise birkaç gün yiyeceklerimize dikkat edip her gün 1 saat yürürsek istediğimiz kiloya kolaylıkla geri dönebilirdik. Fakat özellikle de doğum yaptıktan sonra vücudumuzun bize eskisi kadar cömert davranmadığının farkına vardık. Artık yediğimiz her şey bize kilo olarak geri dönmeye başladı. Şu noktada 40'a merdiven dayamış bir kadın olduğumuzu ve artık kilo almamak için yediğimiz şeylere dikkat etmemiz gerektiğini kendimize hatırlatmak zorundayız.

2001 yılında basılan 'Fight Fat After Forty' adlı kitabın yazarı Pamela Peeke kitabında 'Bu yaşlarda yataktan kalkıp hemen Sturbucks'a koşmak egzersiz yapmaktan daha çekici gelir' diyerek hayatımızın bu yıllarında işimiz gereği bol kalori aldığımız iş yemeklerine çıkmak zorunda kaldığımızı ve çocukların, eşlerin ve hayatın getirdiği diğer sorumlulukların stresi yüzünden kendimizi daha çok yemeğe vermeye meyilli olduğumuzu belirtiyor ve ekliyor: 'Kadınların 35'inden sonra kilo almalarının asıl nedeni hormonlardır'.

Üç temel strateji

Hareket edin


Haftanın üç günü spor yapıyor olabilirsiniz. Fakat spor yaptığınız için gün içindeki hareket alanınızı daraltıyor da olabilirsiniz. Örneğin spor yaptığınız için bir binaya girdiğinizde merdiven çıkmak yerine asansöre binmeyi tercih edebilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz ne kadar spor yaparsanız yapın gün içinde elinizden geldiği kadar çok hareket etmeye çalışın. Örneğin arabanızı alışveriş merkezinin uzağına park edin ve oraya kadar yürüyün. Gün içinde ne kadar çok kalori harcarsanız o kadar iyi bunu sakın aklınızdan çıkartmayın.

Ağırlık çalışın

Orta yaşlı kadınların kemiklerinde günden güne zayıflama görülür. Bu bakımdan haftada iki kez en az 20 dakikanızı ağırlık çalışmaya ayırmalısınız. Kaslar yağ hücrelerinden daha çok kalori yakar bunu unutmayın.

Stresten uzak durun

Stres sizi yemeğe yönlendiren hormonların çalışmasına neden olur. Dolayısıyla mümkün olduğu kadar stresten uzak durmaya çalışın. Bir şey canınızı sıktığı anda yemek yeme dürtüsünü bastırmak için sıcak bir banyo alarak ya da kafanızı meşgul edecek başka bir uğraş bularak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Üç yeme stratejisi

Tabağınızı temizlemek zorunda değilsiniz


Çocukları büyüttükten sonra eğer maddi imkan da varsa kadınlar cafelerde ya da restoranlarda daha sık yemek yemeye başlar. Bu tarz yerlerde yemekler diyetisyenlerin önerdiği porsiyonların üç ya da dört katı büyüklükte servis edilir. Bu da orta yaşlı kadınlar için büyük bir tehlike oluşturur. Tabağımızdaki yemeği son lokmasına kadar yemeğe alışkın olan bizler bu büyük porsiyonlarla kilo alma yolunda süratle ilerleriz. Uzmanlar evde yemeği tabaklara servis etikten sonra geri kalan yemeğin masaya konmaması gerektiğini, erişilmesi uzak olan yemeğin tekrar servis edilme olasılığı azaldığı için bizim de tabağımızdakiyle yetineceğimizi söylüyor.

Proteinle dost olun

2002 yılında basılan 'The Way to Eat' adlı kitabın yazarı David L. Katz 'Yaşlanırken kemiklerimizin kuvvetini kaybetmemesi için her zamankinden biraz daha fazla protein tüketebiliriz' diyor. Dr. Katz bunun yanında gün içinde aldığımız kalorilerdeki protein oranının %25'i geçmemesi gerektiğini, protein fazlasının böbrek ve karaciğerde problem yaratabileceğini belirtiyor.

Az ama çok öğün

Dr. Katz üç ana öğün yerine gün içinde yemeklerimizi beş ya da altı küçük öğün şeklinde yememizi ayrıca şeker, çikolata gibi abur cuburlardan da uzak durmamızı tavsiye ediyor.
Yayın tarihi: 18.01.2005
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.