Sağlık

Yapışmayan sakız icat edildi

Yapışmayan sakız icat edildi

İngiltere sokaklarında adım başı yere atılmış onlarca sakızın yarattığı çirkin görüntü belki de son bulacak.

Yeni icat İngiliz çöpçüleri sevindirecek. Zira İngiliz bilimadamları yapışmayan sakızı icat etti. Temiz Sakız adı verilen sakızlar, York kentinde yapılan Bilim Festivali'nde tanıtıldı. Neil Bowdler'ın haberi.

Temizlik görevlileri bu habere bayılacak!
Sakızlar, caddeleri temizleyen görevlilerin, okul hademelerinin baş belası dünyanın dört bir yanında. Sakızların kaldırımlardan, merdivenlerden, otobüs koltuklarından çıkarılması için her yıl milyonlarca dolar harcanıyor.

İngiltere'de her yıl bu işlem için harcanan para 150 milyon sterlin civarında. Ancak şimdi, Bristol Üniversitesi'nden bilimadamları, bu işe bir çözüm bulduklarını söylüyor. Çözüm, sakıza eklenen polimer adlı bir kimyasal madde. Bu madde, sakızın herhangi bir şeye yapışmasını neredeyse imkansız hale getiriyor. "Yapıştığı halde ise, polimerin suyla barışık özelliğinden ötürü, kolayca temizlenmesi mümkün." diyor bilimadamları. Yapışmaz sakız, bir dizi çiğnenebilirlik ve yapışabilirlik testlerinden geçmiş durumda.

Deneyler olumlu sonuç verdi
Profesör Terrence Cosgove, testlerin sonuçlarını anlatırken "Bu ürünü ilk geliştirdiğimizde, tabii ki hemen ağzımıza atmak istemedik. Bir sakız çiğneme testinin yapıldığı alet aldık. Tabii bu deneme, gerçekten çiğnemenin bire bir yerini tutacak birşey değil. Ama sakızı saça, ayakkabılara yapıştırmaya çalışma gibi deneyler de yaptık. Pamuklu giysilerin üzerine koyup, çamaşır makinesine attık. Çıktı. Tahta üzerinde denedik, kağıt üzerinde denedik... Her bir yüzey de birbirinden farklı. Ve bazı yüzeylerde yapışma hiç söz konusu olmadı." dedi.

Yapışmaz sakızın piyasaya sunulabilmesi için önce Avrupa Gıda Güvenliği düzenlemelerinden geçmesi gerekiyor. Bunun yıl sonuna kadar gerçekleşmesi umuluyor. Yapışmaz sakız hakkında başlıca sakız firmalarıyla da görüşmeler yapıldığı ve firmaların bu yeni ürüne ilgi gösterdikleri belirtiliyor.

BBC Türkçe
Yayın tarihi: 18.09.2007
680
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.