Sağlık

Yağlar ve beslenme tuzakları hakkında bilmedikleriniz

Yağlar ve beslenme tuzakları hakkında bilmedikleriniz

Yağlar arasında vücudumuza etkileri bakımından farklar var mıdır? Örneğin tereyağı zeytinyağı ve ayçiçek yağı aynı mıdır? Dana bonfile, tavuk şiş, palamut ızgara yediğimizde farklı yağlar mı tüketmiş oluruz? Öncelikle şunu bilmeliyiz her yağ aynı enerjiyi verir, aynı şekilde depolanır.

Beslenme tuzakları

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, genç kalmak için bu beslenme tuzaklarından uzak durmalısınız.

• Aşırı alkol tüketimi.

• Basit karbonhidratların ve fazla şekerin alınması.

• Doymuş yağlarla beslenmek.

• Besinleri kızartarak tüketmek.

• Salam, sosis, sucuk, pastırma, sakatat gibi gıdalardan bolca yemek.

• Kolesterol, yağ ve serbest radikallerin yer aldığı kırmızı et tüketmek.

• Öğün atlamak, özellikle kahvaltı yapmamak.

• Aşırı yemek, kalori almak.

• Çok fazla demir almak.

Anti-aging focus

Preventif yani önleyici tıp anlayışı neleri kapsıyor?

1- Sağlıklı yaşam eğitimi ve uygulaması

Modern preventif yani önleyici tıbbın hedefi, kişileri daha hasta olmadan eğiterek hastalığa yakalanmamaları için neler yapmaları gerektiğini ve nasıl bir yaşam sürmeleri gerektiğinin bilincini vermektir.

a. Aktif yaşam ve egzersiz.

b. Bilinçli beslenme ve kilo kontrolü.

c. Pozitif yaşam ve stress yönetimi.

d. Zararlı etkenlerden uzak durmak.

e. Vücudumuzu tanımak ve önlem almak.

f. Hastalık geliyorum derken yapılacakları bilmek ve uygulamak

2- Periyodik sağlık kontrolleri

Organ seviyesinde yapılan periyodik kontrollerden tüm vücudu kapsayan genel sağlık kontrolüne kadar uzanan çeşitli tipleri vardır. Yıllık mamografi, yıllık smear testi, yıllık prostat kontrolleri, 50 yaş üstü 3 yılda bir kolonoskopi gibi. Alışılagelmiş olarak yılda bir yapılan ve yaşa göre değişiklikler gösteren çeşitli genel sağlık kontrolleri veya check-up ise tüm vücudu kapsar. Bu tip sağlık kontrolleri bir şikayete bağlı olmaksızın yapıldıkları için kişilerde daha başlangıç halinde olup da bulgu vermeyen hastalıkların yakalanması bakımından çok önemlidir.

3- Yardımcı tıp metodları

Burada tıbba bağlı yan dallardan, tıp ile ilgisizmiş gibi görünen geniş bir yelpazede sağlığımızın devamlılığına yardımcı olacak çok çeşitli metodlardan bahsetmek istiyorum. Bunlar yogadan meditasyona kadar uzanan sayısız metodlardır. Zarar verici şekilde kullanılmadıkça bizim için faydalı sayılırlar.

4- Doktor yönetimi

Bütün bu sağlıklı yaşam uygulamaları bir doktor kontrolünde yapılmalıdır. Doktor yönetimi olmadan kulaktan duyma yapılan önlemler hem kıymetli zamanı boşa harcamamıza hem de boş yere kutularca gereksiz ilaçları, belki de bize zarar verecek şekilde, kullanmamıza sebep olmaktadır.

Kaynak: Formsante

Yayın tarihi: 21.11.2003
894
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.