Sağlık

Yağla mücadelede yeni yöntemler

Yağla mücadelede yeni yöntemler

Newsweek dergisi bu haftaki kapağını 'yağ hücreleri' ve bunlarca mücadele amacıyla geliştirilen yeni yöntemlere ayırdı.

Bir insanda yaklaşık olarak 40 milyar adet bulunan yağ hücreleri açlıktan ölmemize engel oluyor ve vücudumuzun enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı oluyor, ancak iyi hücreler kötü hücreye dönüşüp saldırıya geçtiği zaman insanın sağlık sistemini çökertebiliyor.

Mide by-pass'ı olarak adlandırılan birinci yöntemde mide zımbalanırken, bağırsaklar tekrar düzenleniyor. 140 kiloluk İngiliz bir kadın bu operasyonun ardından 90 kiloya düştü. Mide by-pass'ı olmaya cesaret edemeyen ABD'li bir adamın karın duvarına ise, kendisini 148 kilodan 109'a düşüren bir aygıt yerleştirildi. Kalp pili gibi çalışan aygıt, kişiye daha çabuk doyma hissi veriyor. Brezilyalı bir kadının kilo vermesi ise idrar söktürücü ve anti depresanlardan oluşan bir ilaç kokteyli ile sağlandı. İlk seferde sağlanan başarı uzun vadeli olamadıysa da, daha sonraki aylarda kilosu düzenli bir seyre kavuştu.

1994 yılında bilim adamları leptin adlı hormonun farelerin hızla kilo vermesini sağladığını buldular. Ancak bu hormonu insanlara enjekte ettiklerinde çok az kişide başarı sağladılar. Leptinin işleyişi, yağ hücrelerinin yapısı ve kilo alma süreci araştırılırken bilim adamları üç farklı müdahale yöntemi uyguladılar.
Yayın tarihi: 16.09.2004
715
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.